25.07.2012 | Porovnejte atmosféru letošních her s těmi z roku 1948. Z našeho archivu jsme pro vás vybrali nejzajímavější momenty olympiády. Jak moc se šílenství kolem největšího sportovního svátku změnilo?
V metropoli Britských ostrovů se unikátně již potřetí v novodobé historii olympiády znovu rozhoří olympijský oheň. Poprvé se tak stalo v roce 1908 a podruhé o čtyřicet let později.
Letní olympijské hry 1948 v Londýně odstartovaly 29. července na stadionu ve Wembley.
V našem olympijském seriálu při příležitosti XXX. letní olympiády přiblížíme důležité momenty, osobnosti i zajímavosti právě z her konaných na stejném místě před více než šedesáti lety.
Během války bylo konání her dvakrát zrušeno a antická idea posvátného míru „ekecheiria“ (zdržení se rukou od zbraní) tak bohužel nebyla uplatněna. Nejslavnostnější sportovní události poskytlo zázemí válkou těžce zničené město.
Nedostatek financí na jedné straně vyvažovala naděje na nový rozkvět na straně druhé. I tak první poválečná olympiáda probíhala kvůli těžkým ekonomickým problémům v chudých podmínkách. Mezi čtyřmi tisíci účastníků z 59 států byste navíc nenašli zástupce Německa, Japonska ani Sovětského svazu. První dva jmenované státy neobdržely pozvání, třetí účast odmítl. Itálie se mohla zúčastnit díky tomu, že na konci války přešla na stranu Spojenců.
Premiéru na sportovním svátku měly mimo jiné Barma, Cejlon, Kolumbie, Panama, Sýrie a Venezuela. Svůj vlastní tým poprvé sestavili Pákistán a Indie. Jediný sportovec vyslaný z Haiti vyžadoval špičkový hotel a odmítavá reakce pořadatelů jej velice rozlítila.
Slavný plakát olympijských her v Londýně v roce 1948 byl vytvořen Walterem Herzem. Novodobé přetisky plakátů jsou i v současné době oblíbeným suvenýrem. Hlavním motivem plakátu jsou olympijské kruhy, nad kterými se sklání jedna z nejslavnějších klasických řeckých soch – legendární Diskobolos neboli vrhač disku od sochaře Myróna.
Pozadí plakátu tvoří známá londýnská scenerie – severovýchodní část Westminsterského paláce s hodinovou věží „Big Benem“, v níž zasedá parlament. Zajímavostí je, že hodiny na věži ukazují přesně na čtvrtou hodinu, kdy se oficiálně začal úvodní ceremoniál her XIV. letní olympiády na stadionu ve Wembley.
Plakát z londýnské olympiády a mnoho dalších materiálů, které vám postupně představíme, se nachází v bohatých fondech Archivu tělesné výchovy a sportu Národního muzea a ve Sbírce tělesné výchovy a sportu Oddělení novodobých českých dějin Historického muzea Národního muzea.
(koc)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!