06.11.2012 | Příměstský tábor s kulturním a historickým zaměřením ve dnech 25. a 26. října 2012 připravilo Národní muzeum pro děti již po několikáté.
Příměstské tábory jsou součástí nabídky aktivit a programů Národního muzea pro děti. Cílem těchto programů je otevřít muzeum těm nejmenším a nabídnout jim zabávnou formou seznámení s prostředím muzea a společenskými a kulturními fenomény, jimž se věnují jednotlivé výstavy. Poznají také příběhy vystavovaných předmětů a mohou se dozvědět, co obnáší práce kurátora nebo muzejního pedagoga.
Tentokrát byl pro děti připraven program s názvem Za časů Sissi a Františka Josefa. Děti mohly zjistit, jak trávila ve 2. polovině 19. století vyšší společenská vrstva svůj volný čas a jakou hudbu poslouchala. Současně děti objevovaly, jaké sporty se v této době těšily oblibě a jak se sportovci oblékali.
První den děti navštívily Národní muzeum - České muzeum hudby a výstavu Kouzelné hrací strojky, kde je uvítala hrou na klavír dívka z vyšší vrstvy v dobových šatech. Dozvěděly se, jak se lidé v 19. století strojili a oblékali na procházku i do vyšší společnosti, z jakých částí se oděv skládal a že hudba a hra na klavír patřila k základům tehdejšího vzdělání.
Děti si prohlédly spodničku, krinolínu, honzíka, korzet a živůtek.
Poté se naučily kramářskou píseň, zazpívaly si a zahrály u klavíru s lektory z Českého muzea hudby tradiční české písničky. Po několika dalších hrách je kurátor Českého muzea hudby provedl výstavou, při čemž se děti nejen zaposlouchaly do tehdejších melodií a hracích nástrojů, ale mohly si hru na ně samy vyzkoušet a prohlédnout si detailně vystavené předměty. Díky výkladu kurátora se dozvěděly o výstavě víc než běžní návštěvníci.
Druhý den tábora byl věnován sportu „za císaře pána“, a proto den strávily v Národním památníku na Vítkově, kde v současné době probíhá výstava Sportsmeni v zemích českých.
Děti se dozvěděly, kterým sportům se lidé v 19. a na počátku 20. století věnovali, a jak se při sportování oblékali. Převlékly se za cyklisty, lyžaře, plavce a boxery a prohlédly si celou výstavu i prostor Památníku. Samy si jednotlivé sporty mohly vyzkoušet v přilehlém parku a všechny pak vystoupaly na stupně vítězů. Na závěr dne každý vyrobil vlastní vlajku sportovního klubu, kterou si mohl na památku odnést domů.
Muzejní pedagožka Pavlína Honzíková, která program Letem světem muzeem vedla, dodává: "Rádi bychom prostřednictvím hry prohloubili zájem dětí o historii a také jim ukázali, že muzeum je zajímavá instituce, kde se mohou dozvědět spoustu nových a užitečných informací. Domnívám se, že když si děti k muzeu vytvoří kladný vztah již v raném věku, tak se budou rády vracet i v budoucnu".
Více obrázků z akce si prohlédněte ve fotogalerii:
Článek byl připraven ve spolupráci s muzejní pedagožkou Mgr. Pavlínou Honzíkovou.
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!