Který pak Čech by hudbu neměl rád? Aneb Ema Destinnová v Muzeu Bedřicha Smetany

04.05.2012 | Ema Destinnová proslavila rodnou zemi po celém světě. K jejím nejmilovanějším autorům patřil Bedřich Smetana. Národní muzeum ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka se na tuto skutečnost zaměřilo a výsledkem je unikátní výstava.

Civilní fotografie Emy Destinnové, ateliér Ernst Schneider, Berlín, 1908

Emilie Pavlína Věnceslava Kittlová byla od dětství všestranně nadaná bytost. Nakonec se však vydala na dráhu operní pěvkyně a přijala umělecké jméno Ema Destinnová. Svým božským hlasem proslavila rodnou zemi po celém světě. K jejím nejmilovanějším autorům patřil Bedřich Smetana, jehož dílo se snažila propagovat i v zahraničí.

Národní muzeum ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka se na tuto skutečnost zaměřilo. Vznikla tak unikátní výstava Ema Destinnová a Bedřich Smetana aneb Který pak Čech by hudbu neměl rád, které je k vidění v Muzeu Bedřicha Smetany. Výstava probíhá od 13. 4. 2011 do 28. 2. 2013.

Výstavu doprovodilo nevšední divadelní vystoupení

Návštěvníci výstavy mohli v dubnu zhlédnout doprovodné hodinové divadelní představení, monodramatickou hru COMMEDIA FINITA, současné autorky, překladatelky a manažerky Viktorie Hradské. Hra zachycuje malost prostředí, ve kterém žila Ema Destinnová a paradoxně ukazuje výjimečnost a složitost této velké umělecké osobnosti.

Ve třech reprízách hry COMMEDIA FINITA pod režijním vedením Inky Brendlové se představily studentky literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Klapkova Praha 8: Jitka Kopecká (role učitelky zpěvu), Kateřina Špirochová (role uklizečky), Barbora Špirochová (role placené společnice), Tereza Vacková (alternující role placené společnice), Kristýna Matolínová (role komorné).

Kostýmní spolupráce se ujala Lucie Urbanová. Hra bude opět ke zhlédnutí o Pražské muzejní noci 9. června v prostoru stálé expozice Muzea Bedřicha Smetany na Novotného lávce 1 Praha 1. Trochu více už prozradí přiložené video:

gallery item video

Čtyři monology čtyř hereček jsou výpovědí učitelky zpěvu, uklízečky, placené společnice a komorné, které byly určitým způsobem blízké Emě Destinnové.

„Dokud byla slavná a bohatá, klaněli se jí, jakmile ztrácela slávu a peníze, pomlouvali ji. Ani po smrti neustaly nenávistné projevy proti ní," popsal životní úděl Destinnové jeden z největších operních umělců Národní divadla, Vilém Zítek, který dodával, že Češi jsou v tomto směru "velcí". Umějí "potupit, pošpinit i pošlapat ..."

„A já nevím, proč musím ten svůj závistivý, svárlivý národ tolik milovat ...," uváděla k tomu Destinnová, která se v závěru života pro značnou obezitu a nepohyblivost stáhla do ústraní na zámek ve Stráži nad Nežárkou.

Vizitka Emy Destinnové

(adr, nm)