Vzácné pergamenové listiny připomenou volbu prezidenta

07.03.2013 | V Národním památníku na Vítkově budou jen o víkendu 9. – 10. března vystaveny slavnostní pergamenové listiny oznamující prezidentům jejich zvolení.

foto: pergamenová listina s pečetí

Při příležitosti inaugurace nového prezidenta mají návštěvníci Národního muzea jedinečnou možnost prohlédnout si pergamenové listiny, které oznamují T. G. Masarykovi, Edvardu Benešovi a Emilu Háchovi jejich zvolení prezidentem.

Jedinečné slavnostní listiny, zvané také diplomy, budou vystaveny v Národním památníku na Vítkově v reprezentativních prostorách běžně nepřístupného prezidentského salónku. Dvě ze čtyř vystavených listin budou na Vítkov převezeny přímo z Pražského hradu, kde budou prezentovány během páteční prezidentské inaugurace. Kromě listin najdou návštěvníci v salonku také dobové fotografie z prezidentských voleb těchto osobností československých dějin.

Národní muzeum představuje dosud zatím nevystavené čtyři pergamenové listiny opatřené státní pečetí, včetně diplomu z roku 1934, kterým bylo stvrzeno zvolení Tomáše Garrigua Masaryka.

foto: listina s pečetí z roku 1946K vidění budou také dvě pergamenové listiny oznamující zvolení prezidenta Edvarda Beneše.

První je z roku 1935, kdy se Beneš stal prezidentem po abdikaci T. G. Masaryka. Druhá z roku 1946, kdy byl Beneš zvolen prvním prezidentem tehdy ještě demokratického poválečného Československa.

Vystaven bude i diplom z roku 1938, ve kterém Národní shromáždění Česko–Slovenské republiky oznamuje Emilu Háchovi jeho zvolení prezidentem.

Diplomy mají přivešené státní pečetě a jsou doplněny o původní slavnostní kožená nebo kovová pouzdra.

Pergamenové listiny a fotografie vystavené v Národním památníku na Vítkově umožňují nahlédnout do minulosti prezidentské volby.

Národní památník na Vítkově byl jako Památník Národního osvobození postaven za první republiky k poctě československých legionářů. Po skončení 2. světové války byl doplňován a upravován kvůli nutnosti připomenout druhý protifašistický odboj. 

Po roce 1948 začal sloužit státní ideologii a k propagaci režimu, byli zde pohřbeni významní představitelé Komunistické strany Československa a v roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Národní muzeum získalo Památník do své správy v roce 2001, opravilo jej a roku 2009 zpřístupnilo veřejnosti.

Nyní je v Památníku expozice Křižovatky české a československé státnosti a jsou zde pořádány krátkodobé výstavy. Památník slouží i jako místo slavnostních státních aktů.

FOTOGALERIE:

gallery

Diplom z poslední volby T. G. Masaryka v roce 1934 je součástí fondu T. G. Masaryk v Archivu Ústavu T. G. Masaryka

Zbývající tři jsou uloženy v Archivu Národního muzea. Diplomy o zvolení Edvarda Beneše prezidentem ČSR archiv získal jako součást osobního fondu Edvarda a Hany Benešových na základě smlouvy s paní Hanou o předání písemností z roku 1969.

Diplom Emila Háchy převzal od archivní správy MV ČSR jako doplněk k Háchovu osobnímu fondu, vyčleněnému z fondu jeho poradce a tiskového referenta kanceláře Josefa Klimenta.

Podívejte se na video s diplomem prezidenta Edvarda Beneše z roku 1946!

 

(dan)