07.03.2013 | V Národním památníku na Vítkově budou jen o víkendu 9. – 10. března vystaveny slavnostní pergamenové listiny oznamující prezidentům jejich zvolení.
Při příležitosti inaugurace nového prezidenta mají návštěvníci Národního muzea jedinečnou možnost prohlédnout si pergamenové listiny, které oznamují T. G. Masarykovi, Edvardu Benešovi a Emilu Háchovi jejich zvolení prezidentem.
Jedinečné slavnostní listiny, zvané také diplomy, budou vystaveny v Národním památníku na Vítkově v reprezentativních prostorách běžně nepřístupného prezidentského salónku. Dvě ze čtyř vystavených listin budou na Vítkov převezeny přímo z Pražského hradu, kde budou prezentovány během páteční prezidentské inaugurace. Kromě listin najdou návštěvníci v salonku také dobové fotografie z prezidentských voleb těchto osobností československých dějin.
Národní muzeum představuje dosud zatím nevystavené čtyři pergamenové listiny opatřené státní pečetí, včetně diplomu z roku 1934, kterým bylo stvrzeno zvolení Tomáše Garrigua Masaryka.
K vidění budou také dvě pergamenové listiny oznamující zvolení prezidenta Edvarda Beneše.
První je z roku 1935, kdy se Beneš stal prezidentem po abdikaci T. G. Masaryka. Druhá z roku 1946, kdy byl Beneš zvolen prvním prezidentem tehdy ještě demokratického poválečného Československa.
Vystaven bude i diplom z roku 1938, ve kterém Národní shromáždění Česko–Slovenské republiky oznamuje Emilu Háchovi jeho zvolení prezidentem.
Diplomy mají přivešené státní pečetě a jsou doplněny o původní slavnostní kožená nebo kovová pouzdra.
Pergamenové listiny a fotografie vystavené v Národním památníku na Vítkově umožňují nahlédnout do minulosti prezidentské volby.
Národní památník na Vítkově byl jako Památník Národního osvobození postaven za první republiky k poctě československých legionářů. Po skončení 2. světové války byl doplňován a upravován kvůli nutnosti připomenout druhý protifašistický odboj.
Po roce 1948 začal sloužit státní ideologii a k propagaci režimu, byli zde pohřbeni významní představitelé Komunistické strany Československa a v roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Národní muzeum získalo Památník do své správy v roce 2001, opravilo jej a roku 2009 zpřístupnilo veřejnosti.
Nyní je v Památníku expozice Křižovatky české a československé státnosti a jsou zde pořádány krátkodobé výstavy. Památník slouží i jako místo slavnostních státních aktů.
FOTOGALERIE:
Diplom z poslední volby T. G. Masaryka v roce 1934 je součástí fondu T. G. Masaryk v Archivu Ústavu T. G. Masaryka
Zbývající tři jsou uloženy v Archivu Národního muzea. Diplomy o zvolení Edvarda Beneše prezidentem ČSR archiv získal jako součást osobního fondu Edvarda a Hany Benešových na základě smlouvy s paní Hanou o předání písemností z roku 1969.
Diplom Emila Háchy převzal od archivní správy MV ČSR jako doplněk k Háchovu osobnímu fondu, vyčleněnému z fondu jeho poradce a tiskového referenta kanceláře Josefa Klimenta.
Podívejte se na video s diplomem prezidenta Edvarda Beneše z roku 1946!
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!