Jak se připravovaly úly na zimu v arboretu Národního muzea?

03.08.2017 | Přípravu úlů ukázal Vít Dvořák z České zemědělské univerzity, který se o včelstva v arboretu Národního muzea stará.

Včelařský rok začíná už na konci léta. V tomto období se včely připravují na nastávající chladné měsíce. Včelař musí v tuto dobu provést důkladnou prohlídku včelstev, při které připravuje včely na přežití zimy. Kontroluje včelí matku, dokrmuje včely nebo odstraňuje staré, černé plásty. Také  odebírá tmavý, medovicový med, ktrerý včelám přes zimu nesvědčí. Obsahuje množství látek, které nejsou včely schopny strávit.

Medovicový med vytváří včely z nasbíraných kapiček medovice. Medovici vylučují například mšice. Tento med je zpravidla tmavší díky rostlinným barvivům a často bývá označován jako lesní med.

Med, vytočený v této sezóně z úlů nacházejících se v arboretu Národního muzea, plánuje včelař Vít Dvořák zaslat do soutěže "Med roku 2017" pořádané Pracovní společností nástavkových včelařů CZ, z. s., a také do soutěže "Český med 2017", kterou organizuje Výzkumný ústav včelařský, s. r. o..

Přijďte na výstavu Světlo a život!

Expedice do Namibie

Přírodní vědy