Jak se připravovala výstava Fenomén Masaryk?

14.09.2017 | Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk. Podívejte se na video, jak se výstava připravovala.

Věděli jste, že Masaryka vyloučili z gymnázia? Že nerad mluvil na veřejnosti? Že od jisté doby vůbec nepil alkohol? Co vlastně každého z nás napadne, když se řekne Masaryk? Výstava ukáže Tomáše Garrigua Masaryka v několika rovinách.

K tomu, aby si každý návštěvník udělal představu o nesmírně bohatém životě TGM, pomůže celá řada unikátních sbírkových předmětů, knih, fotografií, videozáznamů a dalších dokumentů. Prohlédnout si tak mohou např. Masarykův světlý vycházkový oblek, který je jedním z TOP předmětů ve sbírkách Národního muzea, nebo orlí pero, jímž Masaryk podepsal v roce 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů. Dámy budou jistě obdivovat jednoduché leč efektní společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové a další osobní předměty rodiny Masarykových. Nebude chybět ani Masarykova osobní korespondence, rodinné dokumenty nebo knihovna prezentující jeho spisy a knižní díla. Prostor výstavy je navíc symbolicky stylizován do podoby lípy, která se stala českým národním stromem.

Výstavu Fenomén Masaryk můžete navštívit v Nové budově Národního muzea.

Bedřich Fritta – autor kresby z plakátu výstavy Fenomén Masaryk

Výstavy