Jak Novosvětská dobyla svět

30.01.2013 | Co mají společného jedna z nejznámějších symfonií na světě, křídlovka a indiáni? Národní muzeum zve na výpravu po stopách Dvořákovy Novosvětské.

foto: titulní strana partitury Novosvětské

Symfonii č. 9, e moll, zvanou Z Nového světa, zkomponoval Antonín Dvořák v New Yorku přesně před 130 lety, během několika měsíců roku 1893. Toto jeho první dílo, které v Americe vytvořil, se stalo jednou z nejznámějších a nejhranějších symfonií. Krása, melodika i temperament Dvořákovy symfonie jsou tak podmanivé, že je zná celý svět.

Symfonie sestává standardně ze čtyř vět – 1. Adagio. Allegro molto, 2. Largo, 3. Scherzo. Molto vivace, 4. Allegro con fuoco. Strhující rytmus, nevšední melodika, temperament, vyváženost obsahu a formy, časté reminiscence na témata z předchozích vět – to vše charakterizuje toto nevšední dílo. Každá z jednotlivých vět je výjimečná.

Mnozí spatřují v Novosvětské symfonii řadu vlivů Ameriky – kvapné tempo života v New Yorku, rozlehlost americké krajiny, stesk po domově, indiánské a černošské písně.

„Zdá se mi, že americká půda na mou mysl blahodárně bude působit a skoro bych řekl, že již v té nové sinfonii něco takového uslyšíte.“ (Antonín Dvořák, 1893)

V neděli 20. ledna se příznivci Antonína Dvořáka sešli v Národním muzeu - Muzeu Antonína Dvořáka, které sídlí v letohrádku Amerika. Ten večer se totiž konal zahajovací koncert k výstavě "Jak Novosvětská dobyla svět".

Koncert byl tematický a představil návštěvníkům symfonii v netradičním provedení. První část koncertu byla věnována klavírním úpravám, a tak jako první zaznělo Scherzo v úpravě pro klavír a čtyři ruce z pera samotného Dvořáka. Následoval výběr Slovanských tanců pro čtyři ruce. V druhé polovině večera se představil Komorní ansámbl mladých Praha, soubor tvořený především studenty Pražské konzervatoře z celého světa. Orchestr vedl dirigent Chuhei Iwasaki. Z jeho pera pochází úprava Dvořákova Larga pro křídlovku a komorní orchestr.

Na výstavě Jak Novosvětská dobyla svět jsou k vidění předměty spojené se vznikem díla – Dvořákův americký skicář s poznámkami, korespondence či dobový part violy z premiéry Novosvětské symfonie z newyorské Carnegie Hall. Přijďte se na ně podívat do letohrádku Amerika!

Fotogalerie:

gallery

(dan)