Egyptolog Pavel Onderka: Ve Wad Ben Naga je práce na desetiletí

12.04.2012 | Egyptolog Pavel Onderka odpovídal ve čtvrtečním online rozhovoru se čtenáři serveru Muzeum3000 na otázky spojené s archeologickým průzkumem v lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Archeologové zde mají podle něj práci na několik desetiletí.

Egyptolog Pavel Onderka

"Archeologický výzkum ve Wad Ben Naga je dlouhodobou záležitostí. Střízlivé odhady mluví o 60 až 70 letech, resp. výkopových sezónách," uvedl Pavel Onderka, jehož tým má za sebou už čtvrtou výkopovou sezónu v lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu, kde po více než 150 letech znovuobjevil ztracený chrám Tyfonium.

Lokalita Wad Ben Naga ale dosud vydala jen zlomek ze svých tajemství.

"V následujících letech budeme pokračovat ve výzkumu Týfónia a v konzervaci Paláce královny Amanišacheto," uvedl Onderka v online rozhovoru se čtenáři serveru Muzeum3000.

Zásadní zdravotní problémy se týmu českých archeologů vyhýbají

Archeologové v Súdánu během výkopové sezóny často pracují v teplotách kolem 40 °C ve stínu, kterého je ve Wad Ben Naga velmi málo.

"Na téměř každého člena expedice čas od času přijde únava, zůstane dlouho na sluníčku nebo zapomene pravidelně pít, takže si musí na půl dne nebo celý den odpočinou, lehnout do stínu a hodně pít," uvedl Onderka.

Expedice je podle něj ale dobře zásobena lékařským vybavením a léky. Podle Onderky jsou tím mezi místními vyhlášení, "takže jsou dny (např. když do Súdánu přijde zima = teplota klesne pod 25 °C), kdy "ordinujeme" třikrát denně, protože všichni jsou nachlazení," dodal archeolog s úsměvem.

Vědci si nesmí nic ponechat

Na otázku, zda si archeologové z věcí, které naleznou, nechávají něco "bokem", Onderka poznamel, že je to vyloučeno.

"Veškeré archeologické nálezy učiněné v Republice Súdán jsou majetkem Republiky Súdán. Archeologické mise jsou povinny evidovat veškeré nálezy, které následně zůstávají ve skladu na lokalitě, případně jsou odvezeny do Súdánského národního muzea. Vše je kontrolováno súdánským inspektorem," upřesnil Onderka.

Archeologové si však mohou vzít něco "pro potřebu analýz". V takovém případě mohou požádat o vzorky, které jsou následně odvezeny do České republiky.

"Na základě památkového zákona můžeme pořizovat odlitky předmětů a dokonce existuje možnost požádat o získání duplicitních předmětů, které se následně mohou stát součástí našich sbírek," upřesnil Onderka.

Situace ve Wad Ben Naga, co se týče vody, je problémová

Ve Wad Ben Naga je nedostatek pitné vody. Jediná voda, která je k dispozici, je znečištěná nilská voda. Expedice proto zprostředkovala partnerství mezi Wad Ben Naga a českými Otrokovicemi, které poskytly peníze na zakoupení velkokapacitvních filtrů.

"Snad již brzy by tedy obyvatelé Wad Ben Naga měli mít přístup k čisté vodě," dodal s nadějí archeolog.

S jídlem je to ale v Súdánu o poznání lepší. Strava podle Onderky sice není příliš bohatá, ale většině členů expedice chutná.

"Zakládá se hodně na zelenině, ke všemu se jí chléb a vzhledem k tomu, že do Súdánu na podzim přijíždíme po Velkém svátku, tak minimálně první dva týdny jíme berana na různé způsoby," dokončil Onderka.

(adr)