26.03.2013 | Pravděpodobě většina z nás už nedočkavě vyhlíží alespoň nějaké náznaky jara. Když bledule a sněženky umrzly a tažní ptáci cestu k nám prozatím prozíravě pozastavili, je na čase se na jaro připravit alespoň v mysli. Před rokem touto dobou už byl Petřín a přilehlé Kinského zahrady plné blouznivců, kteří si tu dávali dostaveníčka nebo vychutnávali pomalu se zelenající přírodu. Kam se v Kinského zahradách vydat, až se konečně oteplí?
Tyto zahrady skrývají podivuhodný skvost, který by návštěvník parku ve středu města jistě nečekal. Je jím Karpatský chrám svatého archanděla Michala, který je součástí sbírek Etnografického oddělení Národního muzea.
Jeho historie je obdivuhodná, stejně jako trasa, kterou dřevěný chrám urazil, než se dostal z ukrajinské vesničky do Prahy. Byl zbudován v bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka v druhé polovině 17. století v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Odtud se vydal dvakrát do světa. Poprvé jej občané Velkých Louček v roce 1793 prodali zámožnější a větší ukrajinské vesnici Medvedovce.
Pravoslavný původ chrámu dokládá použití tří barev k výzdobě věží a interiéru – bílé, zelené a červené, symbolizujících v lidovém podání základní křesťanské ctnosti: víru, naději a lásku.
Podruhé pak roku 1929, když jej Rusíni věnovali Praze, svému tehdejšímu hlavnímu městu, jako typickou lidovou stavbu Podkarpatské Rusi.
Veškeré náklady spojené s převozem chrámu (rozebraný byl převázen na speciálních železničních vozech) neslo Národní muzeum za podpory Ministerstva školství a osvěty Československé republiky. Po pečlivém výběru padla volba nového umístění na Kinského zahrady, aby chrám stál na výšině v zeleni stromů, stejně jako ve svém původním prostředí. Na přesné sestavení stavby dohlížel farář z Medvedovců.
Slavnostní předání chrámu Pražanům se konalo 10. září 1929 za přítomnosti představitelů hlavního města Prahy, guvernéra Podkarpatské Rusi a občanů Medvedovců v národních krojích.
Chrám na svahu dlouhá léta chátral. Po rekonstrukci slouží od roku 2008 pravoslavným věřícím a je přístupný na požádání všem zájemcům po předběžné dohodě. Je příjemným místem pro zastavení nebo piknik.
Zajímá vás, jaké další podivuhodné objekty Národního muzea v Praze i po celé republice můžete navštívit a co nabízejí svým návštěvníkům?
KAM DÁL?
V Kinského zahradách najdete pozůstatky valašské vesnice
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!