Divy prasvěta – kronika pravěké přírody a tvorstva

10.07.2014 | Ilustrace Zdeňka Buriana potěší malé i velké čtenáře. V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích najdou milovníci Burianových ilustrací knihu Divy prasvěta, která je zde vystavena do 24. července 2014 v rámci krátkodobé výstavy.

Detail obálky prvního sešitu Divů prasvěta

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích pokračuje mimořádný cyklus výstav Z pokladů Národního muzea. Do 24. července 2014 je na výstavě Zdeněk Burian – Divy prasvěta k vidění originální návrh vazby od Zdeňka Buriana z roku 1947, kterému dominuje hlava veleještěra rodu Styracosaurus. Na výstavě se prezentují i další souvislosti s knihou, Burianovy ilustrace, nebo neznámé dokumenty z nakladatelského archivu firmy Toužimský a Moravec, která knihu vydala.

Obálka prvního sešitu Divů prasvětaIlustrátorská tvorba Zdeňka Buriana oslovuje již několik generací. Nejznámější jsou jeho pokusy o zachycení podoby pravěké flory a fauny, které vznikaly v úzké spolupráci s významným českým paleontologem Josefem Augustou. S Josefem Augustou, později profesorem paleontologie na Univerzitě Karlově, se Burian setkal poprvé v roce 1935. Toto setkání bylo rozhodující pro celou jeho další tvorbu a znamenalo začátek spolupráce vědce a umělce, která oběma přinesla světovou proslulost.

V září 1937 vydalo pražské nakladatelství Toužimský a Moravec knihu Eduarda Štorcha Lovci mamutů, doprovázenou Burianovými ilustracemi a zasvěcenou recenzí Josefa Augusty. Poté začala dvojice Augusta – Burian spolupracovat blíže. Obrazové rekonstrukce "pravěkého světa" maloval Zdeněk Burian od listopadu 1938. Jejich prvním společným dílem byla beletrie Zavátý život z října 1941, odbornou pak následující rok slavné Divy prasvěta. I ty vyšly v nakladatelství Toužimský a Moravec. Divy prasvěta vycházely čtrnáctidenně, celkem ve 20 sešitech o 24 stranách od března 1941 do jara 1942. Kompletní knižní vydání celého díla se dostalo ke čtenářům až po válce, protože tak výpravné a obsáhlé knihy se Čechům v roce 1942 nepovolovaly. Proto Divy prasvěta musely zůstat ve skladu nakladatele až do konce války.

Jednoznačný úspěch obrazů a kreseb z Divů prasvěta se dočkal dalšího pokračování až po válce, ale takovou závratnou silou, že můžeme klidně hovořit o explozi pravěku.

Unikátní umělecká vazba knihy Divy prasvěta od jaroměřského nakladatele Josefa Hodka, která jím byla provedena podle návrhu Zdeňka Buriana z roku 1947Do roku 1968 vytvořili Josef Augusta a Zdeněk Burian společně ještě 18 dalších knih – Hlubinami pravěku, Z pradějin člověka a mnoho dalších. Tato úspěšná spolupráce se velmi rychle stala známou i v zahraničí, kde dosáhla mezinárodního uznání, jejich knihy vyšly ve dvaceti světových jazycích, mnohé v několika vydáních. Trvala až do roku 1968, kdy profesor Augusta zemřel. Nebyla to jen spolupráce mezi vědcem a malířem, ale i nezištné přátelství obou rodin.

Kniha Divy prasvěta, kterou Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea v rámci výstavního cyklu Z pokladů Národního muzea představuje, je vázána v unikátní umělecké vazbě jaroměřského nakladatele Josefa Hodka, a byla jím provedena podle návrhu Zdeňka Buriana z roku 1947. Knižní vazbu včetně jejího originálního návrhu získalo Národní muzeum koupí v květnu 1996 a zařadilo ji do knižního fondu bibliofilií, který dokumentuje vývoj a kvalitu české umělecké vazby.


Článek byl vytvořen ve spolupráci s Pavlem Muchkou z Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea.

 

Výzva!

Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea stále doplňuje sbírky o moderní českou ilustraci, štočky, exlibris, uměleckou knižní vazbu. Budeme rádi za Vaše nabídky, které prosím směřujte na tel. 224 497 333, email: pavel_muchka@nm.cz 

 

(dan)