06.05.2014 | S jakými podnikatelskými modely sklízí úspěchy nejmladší generace českých businessmanů? Jak těžké je dosáhnout úspěchu a co všechno musí člověk svému snu obětovat? Rozhoduje spíše talent, píle, nebo snad náhoda?
Ve čtvrtek 15. května 2014 od 18.00 se v Nové budově Národního muzea koná další z debat cyklu Peníze hýbou světem, tentokrát na téma Úspěšní mladí businessmani v ČR. S diváky budou debatovat jednatel a majitel společnosti Stibus, zaměřené na autobusovou dopravu Petr Stibor, jednatel a spolumajitel společnosti SkyPicker.com, zaměřené na online prodej letenek Oliver Dlouhý, jednatel společnosti BigEdison, zabývající se aukcemi energií na internetu Boril Šopov a zakladatel a ředitel největší české sociální sítě pro sportovce SportCentral.cz. Roman Sterly.
Na výstavě Peníze najdete i galerii úspěšných podnikatelů
Jedním z nejúspěšnějších podnikatelů období průmyslové revoluce byl u nás Vojtěch Lanna (1805–1866). Jeho stavební firma budovala mimo jiné 1110 m dlouhý Negrelliho viadukt v Praze. Další zisky mu plynuly z výnosné vltavské voroplavby či dolů a železáren na Kladně. V otcově díle pokračoval jeho syn Vojtěch, který proslul jako významný mecenáš umění. Roku 1868 byl povýšen do šlechtického stavu.
Za nejbohatšího člověka historie bývá často označován Američan John D. Rockefeller (1839–1937), jehož majetky se odhadují na neuvěřitelných 663 miliard dolarů. Již roku 1870 založil společně s bratrem Williamem a dalšími společníky firmu Standard Oil, která těžila a zpracovávala ropu. S nárůstem významu této komodity pro světové hospodářství, rostlo i rodinné bohatství. Obrovské zisky pramenily také z investic do amerických železničních společností. Posledních 40 let svého života strávil John D. Rockefeller v důchodu a věnoval se filantropii. Majetek jeho rodiny posloužil mimo jiné ke stavbě kostelů, muzeí a univerzit.
Na počátku 20. století byly automobily výsadou nejbohatších. To změnil až Henry Ford, jehož americká továrna začala vyrábět levné vozy, které si mohla dovolit koupit střední třída. Legendárního Fordu – Model T se mezi léty 1908 až 1927 prodalo asi 15 milionů kusů. Nasazení nízké ceny, která ve 20. letech spadla dokonce na pouhých 260 dolarů, bylo umožněno zavedením efektivní pásové výroby. Na úspěchy Henryho Forda, jehož jmění přesahovalo 188 miliard dolarů, vrhá stín podnikatelův otevřený antisemitismus. Německá pobočka Fordových závodů dodávala během 2. světové války zbraně německé armádě a využívala dokonce práce nuceně nasazených osob.
Petr Stibor
Začal podnikat již v devatenácti letech, inspirací se mu byl jeho pradědeček, který podnikal v autobusové dopravě již za první republiky. Za pomoci studentské půjčky si tehdy koupil svůj první autobus. Jeho aktivity se rychle rozrůstaly, dnes již jeho firma StiBus vlastní a provozuje přibližně 25 motorových vozidel – autobusů a nákladních aut - a obsluhuje zákazníky na čtyřech jihočeských pobočkách (Týn nad Vltavou, České Budějovice, Vodňany). Těžiště aktivit společnosti spočívá v zajišťování nepravidelné zájezdové dopravy, Stibus ovšem provozuje také jednu pravidelnou autobusovou linku – mezi Českými Velenicemi a Českými Budějovicemi. Petr Stibor není pouze majitelem a jednatelem této společnosti. Občas jako řidič sám usedá za volant svých autobusů.
Oliver Dlouhý
Zprovoznil roku 2012 online vyhledávač letenek SkyPicker.com, jeden z projektů podporovaných podnikatelským akcelerátorem StarCube (Jihomoravského inovační centrum). Služba, která zároveň umožňuje letenky rezervovat či koupit, zaujme uživatelskou vstřícností. Systém založený na vyhledávání požadovaných destinací na mapě světa a individuálním nastavení kritérií výběru (cena, délka letu, počet přestupů apod.) je jednoduchý na ovládání. Výhodou je také absence reklamy. Na výjimečné kvality vyhledávače v minulých letech upozorňovala celá řada medií u nás i v zahraničí (Le Figaro, The New York Times) a věštila mu velkou budoucnost.
Boril Šopov
Studoval ekonomii a obchodní právo na vysokých školách v Praze, Brně a Amsterdamu. Působil v oddělení rizik Československé obchodní banky. Od roku 2013 pracuje jako jednatel společnosti BigEdison, která se zabývá prodejem elektřiny a plynu na internetu. Dodavatelům dává příležitost jednoduše oslovovat nové klienty, dražitelům zase umožňuje nákup těchto komodit za nejnižší cenu. Dražby energií nenabízí pouze domácnostem, ale pokouší se do nich zapojovat i celé obce. Na rozdíl od některých jiných typů aukcí nezatěžuje účastníky vstupními poplatky či provizemi z uzavřených kontraktů.
Roman Sterly
Je absolventem Fakulty ekonomie ZČU v Plzni. Roku 2011 uspěl v mezinárodní soutěži v řízení virtuální firmy Global Management Challenge. Zvítězil v národním kole, v celosvětové konkurenci posléze obsadil 3. místo. Několik let již ovšem pracuje také na rozvoji skutečného podnikání. Je zakladatelem sociální sítě pro sportovce SportCentral.cz. Ta umožňuje jednoduše vyhledat a zarezervovat vybrané sportoviště v České republice. Zároveň ovšem slouží k vzájemné komunikaci sportovců. Členové amatérských sportovních týmů se díky ní například mohou domlouvat na termínech společných tréninků. Se svým projektem Sterly zabodoval v soutěži Rozjezdy roku 2013, mezi prvními se umístil také v soutěži startupů v americkém San Franciscu.
KAM DÁL?
Audiozáznam z debaty: Jak funguje trh s uměním?
Poslechněte si audiozáznam z debaty o ekonomické krizi
Audiozáznam debaty: Moderní finanční kriminalita
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!