České sklo se představuje v Jižní Koreji

10.02.2015 | Národní muzeum Koreje v Soulu hostí jedinečnou výstavu, která přiblíží návštěvníkům poutavý a světově proslulý fenoménem známý pod pojmem „české sklo“.

Detail poháru s víkem s alegorií Homo Bulla, 30. léta 18. století (zdroj: Národní muzeum)

Výstava „Příběh českého skla – The Story of Bohemian Glass“ probíhá v Národním muzeu Koreje v Soulu od 10. února do 26. dubna 2015. Na výstavě návštěvníci uvidí téměř 300 reprezentativních ukázek české sklářské produkce ze sbírek Národního muzea a Uměleckoprůmyslového musea v Praze, spolu s přispěním několika dalších zapůjčovatelů.

Cílem výstavy je prezentace českého sklářství, jeho vývoje, tradic, východisek, vlivů a rozmanitosti od minulosti po současnost. Důraz bude kladen na význam, výjimečnost a originalitu české produkce, na její klíčové přínosy oboru a na důvody jejích úspěchů a obliby v oblastech evropské a zejména světové umělecké sklářské tvorby, světových výstav i uměleckého trhu. Časový rozsah výstavy je ohraničen nejstaršími nalezenými doklady sklářské produkce na českém území na straně jedné a aktuální, současnou autorskou tvorbou na straně druhé.

Ve fotogalerii najdete vybrané předměty ze sbírek Národního muzea, které se představí na výstavě Příběh českého skla – The Story of Bohemian Glass.

gallery

Exponáty ze sbírek Národního muzea v širokém spektru reprezentují sklářskou produkci od doby železné po konec 19. století. Z nejstarších exponátů nalezených na českém území jsou to archeologických nálezy skleněných a kovových šperků a oděvních doplňků z doby halštatské a zcela unikátně dochované téměř neporušené nápojové sklo z doby římské a doby stěhování národů. Neméně významnými jsou raně středověké nálezy šperků z Velké Moravy. Jedním z unikátních exponátů výstavy je gotická okenní vitráž s postavou apoštola z kostela sv. Jakuba v Žebnici u Plzně z druhé čtvrtiny 14. století. Společně se dvěma dalšími z téhož kostela je v odborných kruzích považována za nejstarších ukázku celookenní dochované vitráže v Čechách vůbec. Z raně novověkého renesančního a barokního skla vynikají emailem malovaná holby a broušené a řezané poháry.

Dalším z unikátů výstavy je tzv. Jungmannův pohár z pozůstalosti českého vlastence Josefa Jungmanna.

Pohár s víkem s věnováním Josefu Jungmannovi, kolem 1836. Severní Čechy – Nový Svět (Neuwelt) zdroj: Národní muzeumPohár představuje jeden z nejexkluzivnějších výrobků sklárny v Nové Světě. Stylově se řadí do období biedermeieru. Vyniká mimořádně náročně provedenou precizní technikou brusu, která se uplatnila zejména na víku. To má tvar panovnické koruny se spodní, klenutou a náročně prolamovanou partií, na níž je nasazen odnímatelný křížek. I díky těmto jedinečným brusičským technikám se novosvětská sklárna prosadila na dlouhou dobu na přední místa evropského i zámořského sklářského trhu.

Pohár nechal zhotovit český vlastenec jako dar Josefu Jungmannovi. Tento český filolog, spisovatel a překladatel představuje jednu z klíčových osobností národního obrození, motivovaného dlouhodobým potlačováním české národní identity pod habsburskou nadvládou. Vydáním česko-německého slovníku v letech 1835 –1839 položil Jungmann základy k ustanovení norem spisovného českého jazyka. Snažil se tím zrovnoprávnit češtinu s dosud nadřazeným jazykem německým. Kupu poháru proto zdobí oslavné a děkovné české nápisy.

 

 

Podívejte se do fotogalerie na slavnostní zahájení výstavy v Národním muzeu Koreje v Soulu.

gallery

(dan)