Archeologie na dosah byla oceněna v soutěži SCIAP 2013

13.12.2013 | Na začátku prosince proběhl již třetí ročník soutěžní přehlídky popularizace vědy, SCIAP 2013. Projektu Archeologie na dosah se podařilo získat krásné 3. místo v kategorii Ostatní. Přinášíme rozhovor s redaktorkou Veronikou Mikešovou, ve kterém se dozvíte, co lze na webových stránkách projektu Archeologie na dosah najít.

Archeologie na dosah byla oceněna v soutěži SCIAP 2013

Projekt Archeologie na dosah vznikl na základě předpokladu, že i když jsou sbírkové fondy muzeí velmi bohaté na archeologický materiál, chyběla zatím vynalézavost při prezentaci archeologického kulturního dědictví široké veřejnosti. Díky projektu Archeologie na dosah mohou muzea dosavadní prezentaci archeologie, pravěkých a starověkých dějin rozšířit o interaktivní formu doplňkového vzdělávání. Webové stránky jsou součástí stejnojmenného projektu, jenž je financován Ministerstvem kultury v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI), a na němž se odborně podílí Národní muzeum.

Po roce a půl fungování webových stránek získali jejich tvůrci prestižní ocenění na soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013, kterou vyhlásilo Středisko společných činností Akademie věd ČR, v. v. i.. Do pěti kategorií - Expozice, Periodikum, Audiovizuální pořad, Internet a Ostatní - bylo letos přihlášeno téměř 30 projektů různých institucí a organizací. Archeologie na dosah byla přihlášena do kategorie Ostatní, kde se úspěšně utkala s dalšími dvanácti soutěžními příspěvky.

Přečtěte si rozhovor s redaktorkou portálu Veronikou Mikešovou.

Co čeká návštěvníka na webových stránkách projektu Archeologie na dosah?
Návštěvníci webu zde naleznou informace o archeologii, jejím smyslu, historii, metodách, o tom, kde se s ní mohou všude setkat či kde ji u nás mohou studovat, dále také aktuální výstavy či přednášky, mnoho popularizačních článků, odkazy na literaturu a další zajímavosti a také interaktivní prvky jako například pravidelné hádanky či ankety. Portál také slouží jako spojovací linie projektu Archeologie na dosah a informuje o akcích a dění v něm probíhajícím. Webový portál funguje od srpna 2012.


Jaké informace jsou u návštěvníků webu nejoblíbenější?
Co se týče návštěvnosti, jednoznačně vedou fotogalerie. Ať už se jedná o fotografie archeologických artefaktů, snímky z našich akcí či portréty lidí v pravěkých kostýmech, fotografie vždy přitáhnou největší pozornost jak na webu, tak také na facebooku. Velký úspěch také sklízí videa, ať už naše nové audiovizuální spoty či sestřihy z akcí.

Z témat pak jsou velice oblíbená ta, která se určitým způsobem dotýkají dnešního způsobu života.

Mezi nejúspěšnější patřil například článek Alkohol pravěku, Člověk a pes, pes a člověk: možnost poznání jejich vztahu v pravěku nebo rozhovor o detektorech kovů. Velice oblíbené jsou také reportáže z různých "oživených pravěkých" akcí. 

Fotografie z akce Čas lovců a sběračů
Jaké možnosti interaktivity web využívá?
Web je propojený se sociální sítí facebook a s kanálem YouTube. Interaktivitu se snažíme podporovat také různými soutěžemi či výzvami k zapojení našich příznivců do zajímavých akcí.

V nejbližší době také bude spuštěn e-learningový portál Virtuální archeologie, který bude obsahovat nejen virtuální výstavy, ale také hry, kvízy a další studijní a zábavně-naučné materiály.


Kolik spolupracovníků se na tvorbě webu podílí?
Web v současné době pravidelně spravuje jedna redaktorka, s občasným přispěním kolegyně, která je na mateřské dovolené. Svými články nám přispívají také studenti Ústavu pro archeologii FF UK, profesionální archeologové a samozřejmě také další členové týmu Archeologie na dosah, kurátoři Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea. 


Na co se mohou návštěvníci webu pro příští rok těšit?
Příští rok se mohou návštěvníci těšit na další audiovizuální spoty, již zmíněný e-learning, archiv nálezových zpráv a článků a samozřejmě na spoustu dalších tematických článků, informací a zajímavostí.

A rozhodně by si také neměli nechat ujít naše akce přímo v terénu či v Národním muzeu.

KAM DÁL?

VIDEO: Návrat do časů lovců a sběračů

Pomlít mouku, napéct placky, vyrobit si zbraň

Mějte archeologii na dosah

(dan)


Diskuse

Brýle v pravěku? Petříček sobota 14. prosince 2013 18:38