Pevnost Terezín

27. 12. 2016 | Bývalá pevnost Terezín, rozkládající se nedaleko Litomeřic v severozápadních Čechách, je dnes nedílně spojená s Národním muzeem. Důvod je jednoduchý. V útrobách města se dnes nachází ústřední depozitáře Historického muzea Národního muzea, které najdeme v bývalých pevnostních kasárnách. Proto se jeden z pracovníků Národního muzea zaměřil na dějiny tohoto místa.

Antonín Dvořák je v Americe stále populární

13. 2. 2017 | Metropolitní opera v New Yorku představila nové nastudování Rusalky. K této příležitosti zde byl vystaven rukopis opery ze sbírek Národního muzea, který vůbec poprvé od svého vzniku opustil území České republiky.

Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25. 1. 2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.

Kontrolní den s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem kultury Danielem Hermanem

24. 1. 2017 | Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr kultury Daniel Herman zavítali dne 24. 1. 2017 do právě rekonstruované Historické budovy Národního muzea.

První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

6. 1. 2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.

Pojďte s námi do Afriky!

28. 12. 2016 | V lednu zahájí svoji činnost v Náprstkově muzeu Dětský africký klub, který bude zaměřen na kulturu a dějiny afrického kontinentu.

Inspirujte se krásou novoročenek z našich sbírek

22. 12. 2016 | Dnes už lze blahopřání k novému roku vyřešit snadněji než v dobách, kdy nebyly ani emaily, ani mobilní telefony. Tištěná novoročenka však jistě potěší více. Podívejte se na pár skvostů z našich sbírek.

"Milý Ježíšku, přeji si..."

24. 11. 2016 | Vánoce jsou dodnes nejvýznamnějším svátkem. České Vánoce mají osobitou kulturní podobu po staletí utvářené bohaté tradice zvyklostí. Národopisné muzeum Národního muzea připravilo výstavu historických hraček a dalších předmětů spojených s tímto svátkem.

Ne ruka, to duše maluje

26. 10. 2016 | V Nové budově Národního muzea jsou na výstavě "Ne ruka, to duše maluje" k vidění optimistické obrazy nejenom českých malířů a malířek s vážným tělesným postižením, ale i díla jejich zahraničních kolegů. Podívejte se s námi na medailonky těchto autorů.

Dotkněte se venkova

3. 10. 2016 | V Národopisném muzeu – Musaionu byl v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví otevřen nový experimentální prostor, který přiblíží slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků.