VIDEO: Náprstkovo muzeum znovu obsadili indiáni!

7. 12. 2017 | Podívejte se, jak se připravovala výstava Indiáni, kterou můžete od 8. prosince 2017 navštívit v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze.

Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

4. 12. 2017 | Advent je tu a jako každý rok se můžete přijít pokochat půvabným betlémem do přízemí Národopisného muzea v Kinského zahradě na Praze 5. Tentokrát vystavujeme část krásného díla příbramského řezbáře Václava Karase z našich sbírek. I letos stavbu jesliček řídil betlémář Ján Chvalník.

Osazování kopie sousoší Géniů

28. 11. 2017 | V srpnu letošního roku se do Historické budovy Národního muzea po více jak deseti letech vrátil originál sousoší Géniů, který však byl z důvodů poškození umístěn do interiéru budovy. Na původní místo v průčelí budovy byla dnes umístěna kopie sousoší.

Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

12. 10. 2017 | Zástupci Národního muzea, Národního památkového ústavu a Sdružení M-P-I Národní muzeum seznámili ministra kultury ČR s aktuálním stavem rekonstrukce na pravidelném kontrolním dni.

Jak se vracely sochy na balustrádu?

11. 10. 2017 | Podívejte se na naše video o návratu čtyř soch na pravou balustrádu Historické budovy Národního muzea.

Co se dělo s Mozartovým klavírem před zapůjčením na výstavu do Londýna?

27. 9. 2017 | Na výstavu „Opera: Passion, Power and Politics“ pořádanou Victoria and Albert Museum, zapůjčilo České muzeum hudby jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století. Podívejte se na naše videa!

Nové výzkumy Rukopisů královédvorského a zelenohorského v Národním muzeu

15. 9. 2017 | Letos uplynulo 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského. O rok později, v roce 1818, byl nalezen druhý dokument – Rukopis zelenohorský. Na počátku roku 2017 byl zahájen průzkum obou památek. Hlavním cílem však nebylo potvrzení či vyvrácení jejich pravosti, ale zdokumentování a zhodnocení současného stavu obou rukopisů s využitím moderních zobrazovacích a analytických výhradně neinvazivních metod.

Jak se připravovala výstava Fenomén Masaryk?

14. 9. 2017 | Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk. Podívejte se na video, jak se výstava připravovala.

K objevu nového minerálu přispěli vědci z Národního muzea

6. 9. 2017 | Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Národního muzea objevili nový minerál. Dostal název „staročeskéit“. Jde o vzácný sulfid stříbra a olova se zastoupením antimonu a bismutu.

Hudební nástroje jako inspirace výtvarné tvorby

4. 9. 2017 | Hudba se dá poslouchat, zažít, ale i zachytit v uměleckém díle. Obrazy s hudební tematikou představila v Českém muzeu hudby Eva Hubatová.