Patnáct let poté – knihovník Petr Mašek vzpomíná na povodně v roce 2002

25. 8. 2017 | Před 15 lety se přes celou republiku prohnaly ničivé záplavy. Ty se dotkly i depozitářů Národního muzea, které se nacházejí v Terezíně. Zeptali jsme se vedoucího Oddělení zámeckých knihoven Petra Maška, jak na tuto událost vzpomíná.

Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

12. 10. 2017 | Zástupci Národního muzea, Národního památkového ústavu a Sdružení M-P-I Národní muzeum seznámili ministra kultury ČR s aktuálním stavem rekonstrukce na pravidelném kontrolním dni.

Jak se vracely sochy na balustrádu?

11. 10. 2017 | Podívejte se na naše video o návratu čtyř soch na pravou balustrádu Historické budovy Národního muzea.

Co se dělo s Mozartovým klavírem před zapůjčením na výstavu do Londýna?

27. 9. 2017 | Na výstavu „Opera: Passion, Power and Politics“ pořádanou Victoria and Albert Museum, zapůjčilo České muzeum hudby jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století. Podívejte se na naše videa!

Nové výzkumy Rukopisů královédvorského a zelenohorského v Národním muzeu

15. 9. 2017 | Letos uplynulo 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského. O rok později, v roce 1818, byl nalezen druhý dokument – Rukopis zelenohorský. Na počátku roku 2017 byl zahájen průzkum obou památek. Hlavním cílem však nebylo potvrzení či vyvrácení jejich pravosti, ale zdokumentování a zhodnocení současného stavu obou rukopisů s využitím moderních zobrazovacích a analytických výhradně neinvazivních metod.

Jak se připravovala výstava Fenomén Masaryk?

14. 9. 2017 | Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk. Podívejte se na video, jak se výstava připravovala.

K objevu nového minerálu přispěli vědci z Národního muzea

6. 9. 2017 | Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Národního muzea objevili nový minerál. Dostal název „staročeskéit“. Jde o vzácný sulfid stříbra a olova se zastoupením antimonu a bismutu.

Hudební nástroje jako inspirace výtvarné tvorby

4. 9. 2017 | Hudba se dá poslouchat, zažít, ale i zachytit v uměleckém díle. Obrazy s hudební tematikou představila v Českém muzeu hudby Eva Hubatová.

Záchrana sousoší Géniů

23. 8. 2017 | Sousoší Géniů, které původně zdobilo průčelí Historické budovy Národního muzea muselo být pro svůj špatný stav deinstalováno ještě před samotnou rekonstrukcí budovy. Nyní se do muzea po více než deseti letech opět navrací.

Flašinety opět ožily!

8. 8. 2017 | Oblíbený jednodenní festival Flašinet žije! opět nabídl posluchačům krásné melodie. Z jednoho koncertu, který v rámci festivalu proběhl, přinášíme krátké video.