Knižní novinky Národního muzea. Vydejte se na dobrodružnou cestu z pohodlí vašeho křesla.

23. 3. 2017 | Národní muzeum, to nejsou jen výstavy a doprovodné akce. Naše sbírky můžete poznávat a obdivovat i díky publikacím, které vydáváme. A není jich málo.

Rusalka je zpátky doma!

12. 4. 2017 | Ze své úspěšné výstavní premiéry v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury Rusalka. Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej budou mít návštěvníci možnost spatřit po dobu jednoho týdne také v Českém muzeu hudby.

Antonín Dvořák byl jen človek... říká herec Hynek Čermák

6. 4. 2017 | Antonín Dvořák byl pozoruhodnou osobností. Hudba kterou skládal, je dodnes oblíbená doma i v zahraničí. V roce 2015 vznikl film Americké dopisy, který tohoto velikána ukazuje v trochu jiném světle. Jako člověka, který měl i svoje slabá místa. Připravili jsme pro vás rozhovor s představitelem A. Dvořáka – Hynkem Čermákem.

Co se děje u muzea?

20. 3. 2017 | Podívejte se, co se během víkendu stalo na Vinohradské ulici u Národního muzea. Aspoň vás pak nová dopravní situace nezaskočí!

O čem vypráví Příběh Tibetu?

14. 3. 2017 | Výstava věnovaná Tibetu a tibetské kultuře představí na tři sta předmětů ze sbírek muzea nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale i z oblasti vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himalájského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko.

Obnovená krása fresek v Muzeu Antonína Dvořáka

24. 2. 2017 | V Michnově letohrádku, kterému se také říká Vila Amerika a kde sídlí Muzeum A. Dvořáka, právě probíhá restaurování barokních fresek. Muzeum tak na krátký čas uzavřelo své brány. Návštěvníci se do nově opravených prostor podívají již během května. Prací se ujal zkušený restaurátor Petr Prokopec.

Máme se bát ptačí chřipky?

20. 2. 2017 | Pro tento online rozhovor jsme vybrali ornitologa Národního muzea Jaroslava Cepáka. Jako vedoucí kroužkovací stanice se ročně setká se stovkami opeřenců. Tématem rozhovoru bude velmi aktuální otázka ptačí chřipky.

Antonín Dvořák je v Americe stále populární

13. 2. 2017 | Metropolitní opera v New Yorku představila nové nastudování Rusalky. K této příležitosti zde byl vystaven rukopis opery ze sbírek Národního muzea, který vůbec poprvé od svého vzniku opustil území České republiky.

Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25. 1. 2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.

Kontrolní den s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem kultury Danielem Hermanem

24. 1. 2017 | Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr kultury Daniel Herman zavítali dne 24. 1. 2017 do právě rekonstruované Historické budovy Národního muzea.