Dějiny a proměny Pantheonu Národního muzea

19. 6. 2017 | Podívejte se s námi, jak šla historie Pantheonem Historické budovy Národního muzea.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17. 3. 2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

6. 3. 2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.

Retroden s módou, která nestárne

10. 2. 2017 | Když retro, tak jedině padesátá léta! Autorky výstavy Retro se rozhodly představit v Národním muzeu návštěvníkům nejen historii, ale i současnost. Společně s návrhářkou Hanou Noble vytvořily program, který vyvrcholil módní přehlídkou značky Lazy eye.

První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

6. 1. 2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.

Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

4. 1. 2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.

Pevnost Terezín

27. 12. 2016 | Bývalá pevnost Terezín, rozkládající se nedaleko Litomeřic v severozápadních Čechách, je dnes nedílně spojená s Národním muzeem. Důvod je jednoduchý. V útrobách města se dnes nachází ústřední depozitáře Historického muzea Národního muzea, které najdeme v bývalých pevnostních kasárnách. Proto se jeden z pracovníků Národního muzea zaměřil na dějiny tohoto místa.

Středověk dnes: Jak o něm učit, psát a hovořit

9. 12. 2016 | Co vás napadne, když se řekne středověk? A jaký pro nás má význam v 21. století? Diskuze o tom, jak dnes smýšlíme o této etapě našich dějin. Dokážeme vidět historické události v duchu doby, v jejích souvislostech, detailech i celcích? K diskuzi usedli odborníci na slovo vzatí. Ve videu přinášíme celý záznam jejich diskuze.

Operace Anthropoid

5. 12. 2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, kinem Lucerna, Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Vojenským historickým ústavem připravilo projekci filmu Anthropoid a doprovodný vzdělávací program. Podívejte se s námi na krátkou reportáž z akce.

Oltář ze Slavětína

29. 11. 2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.