Záznam přednášky: Hilsneriáda: Mediální stereotypy nacionalismů

10. 11. 2017 | Přednáška představila, na případu Leopolda Hilsnera, jak vznikají, živí se a fungují mediální stereotypy. Přednášeli Michal Stehlík a Martin Sekera z Národního muzea. Na celý záznam přednášky se můžete podívat níže.

Masaryk a vznik Československa

3. 11. 2017 | Tomáš Garrigue Masaryk po vypuknutí první světové války opouští habsburskou monarchii ve věku, kdy by mohl po zásluze odpočívat, a pouští se do svého životního dobrodružství s cílem osvobodit malé středoevropské národy. A to vše s nejistým koncem.

Potomci Čechů na Volyni

2. 11. 2017 | V polovině 19. století se na Volyňské gubernii vytvořily vhodné podmínky pro nákup pozemnků. Do kolonizace řídce osídlené Volyně se zapojilo několik desítek tisíc Čechů. Během bouřlivého 20. století však většina z českých přistěhovalců, či jejich potomků, využila možnosti návratu do Čech. Poslechněte si rozhovory s členy Matice Volyňské, sédlící v Ukrajinském Lucku, která sdružuije potomky těch, kteří se rozhodli na Volyni zůstat.

Poslední rok TGM – 1937

11. 10. 2017 | Jaký byl poslední rok života TGM? Čím žilo Československo? Jaké osobnosti hovořily do veřejného prostoru? A čím žil svět?

Odchod T. G. Masaryka

20. 9. 2017 | Před 80 lety zemřel první prezident Československa a jeho symbol Tomáš Garrigue Masaryk. Jaký však byl poslední rok života Prezidenta Osvoboditele?

Bedřich Fritta – autor kresby z plakátu výstavy Fenomén Masaryk

8. 9. 2017 | Líbí se vám minimalistická, ale dokonale výmluvná kresba Tomáše Garrigua Masaryka použitá na plakátu k výstavě Fenomén Masaryk? Jejím autorem je Bedřich Fritta. Umělec, kterému nacismus a válka vzaly svobodu a nakonec i život, ale rozhodně ne talent a satirický smysl pro humor. Jaký byl jeho příběh?

Patnáct let poté – knihovník Petr Mašek vzpomíná na povodně v roce 2002

25. 8. 2017 | Před 15 lety se přes celou republiku prohnaly ničivé záplavy. Ty se dotkly i depozitářů Národního muzea, které se nacházejí v Terezíně. Zeptali jsme se vedoucího Oddělení zámeckých knihoven Petra Maška, jak na tuto událost vzpomíná.

Dějiny a proměny Pantheonu Národního muzea

19. 6. 2017 | Podívejte se s námi, jak šla historie Pantheonem Historické budovy Národního muzea.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17. 3. 2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

6. 3. 2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.