Odchod T. G. Masaryka

20. 9. 2017 | Před 80 lety zemřel první prezident Československa a jeho symbol Tomáš Garrigue Masaryk. Jaký však byl poslední rok života Prezidenta Osvoboditele?

Bedřich Fritta – autor kresby z plakátu výstavy Fenomén Masaryk

8. 9. 2017 | Líbí se vám minimalistická, ale dokonale výmluvná kresba Tomáše Garrigua Masaryka použitá na plakátu k výstavě Fenomén Masaryk? Jejím autorem je Bedřich Fritta. Umělec, kterému nacismus a válka vzaly svobodu a nakonec i život, ale rozhodně ne talent a satirický smysl pro humor. Jaký byl jeho příběh?

Patnáct let poté – knihovník Petr Mašek vzpomíná na povodně v roce 2002

25. 8. 2017 | Před 15 lety se přes celou republiku prohnaly ničivé záplavy. Ty se dotkly i depozitářů Národního muzea, které se nacházejí v Terezíně. Zeptali jsme se vedoucího Oddělení zámeckých knihoven Petra Maška, jak na tuto událost vzpomíná.

Dějiny a proměny Pantheonu Národního muzea

19. 6. 2017 | Podívejte se s námi, jak šla historie Pantheonem Historické budovy Národního muzea.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17. 3. 2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

6. 3. 2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.

Retroden s módou, která nestárne

10. 2. 2017 | Když retro, tak jedině padesátá léta! Autorky výstavy Retro se rozhodly představit v Národním muzeu návštěvníkům nejen historii, ale i současnost. Společně s návrhářkou Hanou Noble vytvořily program, který vyvrcholil módní přehlídkou značky Lazy eye.

První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

6. 1. 2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.

Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

4. 1. 2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.

Pevnost Terezín

27. 12. 2016 | Bývalá pevnost Terezín, rozkládající se nedaleko Litomeřic v severozápadních Čechách, je dnes nedílně spojená s Národním muzeem. Důvod je jednoduchý. V útrobách města se dnes nachází ústřední depozitáře Historického muzea Národního muzea, které najdeme v bývalých pevnostních kasárnách. Proto se jeden z pracovníků Národního muzea zaměřil na dějiny tohoto místa.