Pavouci v lidských obydlích – 11. díl

21. 11. 2017 | Jedenáctý díl seriálu o pavoucích, kteří s námi sdílí naše příbytky, nás zavede do podzemí. Tedy, v řeči lidských stavitelů, do sklepů. Posviťme si na pavouka, který žije obklopen černočernou tmou.


Záznam přednášky: Hilsneriáda: Mediální stereotypy nacionalismů

10. 11. 2017 | Přednáška představila, na případu Leopolda Hilsnera, jak vznikají, živí se a fungují mediální stereotypy. Přednášeli Michal Stehlík a Martin Sekera z Národního muzea. Na celý záznam přednášky se můžete podívat níže.


Masaryk a vznik Československa

3. 11. 2017 | Tomáš Garrigue Masaryk po vypuknutí první světové války opouští habsburskou monarchii ve věku, kdy by mohl po zásluze odpočívat, a pouští se do svého životního dobrodružství s cílem osvobodit malé středoevropské národy. A to vše s nejistým koncem.


Potomci Čechů na Volyni

2. 11. 2017 | V polovině 19. století se na Volyňské gubernii vytvořily vhodné podmínky pro nákup pozemnků. Do kolonizace řídce osídlené Volyně se zapojilo několik desítek tisíc Čechů. Během bouřlivého 20. století však většina z českých přistěhovalců, či jejich potomků, využila možnosti návratu do Čech. Poslechněte si rozhovory s členy Matice Volyňské, sédlící v Ukrajinském Lucku, která sdružuije potomky těch, kteří se rozhodli na Volyni zůstat.


Africké cesty dr. Emila Holuba

26. 10. 2017 | Emil Holub podnikal své cesty s ambicí objevovat a prozkoumávat dosud neprobádaná území Afriky. Toužil stanout mezi věhlasnými africkými cestovateli, kteří se zapsali do dějin objevování černého kontinentu. Cílem jeho cest bylo procestování celé Afriky od jižního pobřeží až po severní.


Pavouci v lidských obydlích – 10. díl

20. 10. 2017 | Podzim je období, kdy pavouci hledají úkryty, ve kterých by mohli bezpečně přečkat zimu. Pavouky, kteří žijí volně v přírodě, ale za své „zimní sídlo“ si vybírají naše domovy, označujeme jako hemisynantropní. Jedním ze zástupců této skupiny je šestiočka ryšavá.


Takzvaná hilsneriáda...

16. 10. 2017 | Pamatujete si, vážení čtenáři, jak v roce 1999 světem vibrovalo vzrušení a nadšení z přicházejícího nového tisíciletí? Očekávání, že se svět v podstatě přes noc změní, že bude všechno takové jiné, lepší, modernější? A to vlastně děsivé 20. století zůstane za námi?


Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

12. 10. 2017 | Zástupci Národního muzea, Národního památkového ústavu a Sdružení M-P-I Národní muzeum seznámili ministra kultury ČR s aktuálním stavem rekonstrukce na pravidelném kontrolním dni.


Poslední rok TGM – 1937

11. 10. 2017 | Jaký byl poslední rok života TGM? Čím žilo Československo? Jaké osobnosti hovořily do veřejného prostoru? A čím žil svět?


Jak se vracely sochy na balustrádu?

11. 10. 2017 | Podívejte se na naše video o návratu čtyř soch na pravou balustrádu Historické budovy Národního muzea.