Agent 007 zasahoval v Národním muzeu

26.10.2012 | V pátek 26.10. přišla do českých kin dlouho očekáváná poslední bondovka. Při této příležitosti nelze než zavzpomínat na poslední počin z bondovské série, v němž si zahrála i Historická budova Národního muzea.


Pomlít mouku, napéct placky, vyrobit si zbraň

08.10.2012 | Dny pravěkých technologií návštěvníkům umožnily zažít na vlastní kůži, jak se v dávných dobách vyráběly nástroje, zbraně, jak se lidé oblékali a zdobili šperky, i co jedli. Mohli si tak sami vyzkoušet, co všechno obnášel život v pravěku.


Výstava Krmě - jídlo - žrádlo ukáže, co se jedlo za císaře pána

04.10.2012 | Jak se stravovali za monarchie šlechtické rodiny, bohatí sedláci nebo chudší vrstvy? Odpovědi najdete na nové výstavě v Národopisném muzeu Národního muzea.


Mariánský sloup byl stržen rozvášněným davem

04.10.2012 | Fragmenty sloupu ze Staroměstského náměstí jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea. V součané době vzniká kopie této památky, která nepřežila revoluční vášně v roce 1918.


Před 106 lety se narodil skladatel Jaroslav Ježek

25.09.2012 | Dostat se do Modrého pokoje je trochu dobrodružství - musíte přijít v určený den a hodinu a pan domácí Vás pustí do bytu, jehož součástí je i Ježkův pokoj. Máte tak šanci nasát jedinečnou domáckou atmosféru, která se snad podobá té, ve které zde žil slavný skladatel.


VIDEO: V nejbližších dnech budou známy výsledky průzkumu ostatků umučených františkánů

24.09.2012 | Na zkoumání ostatků se podílejí i antropologové Národního muzea. Františkán Petr Regalát Beneš popisuje, co předcházelo blahořečení čtrnácti umučených františkánů, které se odehraje v nejbližších týdnech.


Hrací strojek, o kterém se Vám bude zdát

21.09.2012 | Píšťalový kolovrátek s opičí kapelou najdete mezi dalšími automatofony na výstavě Kouzelné hrací strojky. Tento jedinečný doklad řemeslné zručnosti předminulého století Vám možná nedá spát.


Debata s tvůrci filmu Ve stínu - studenti si nebezpečí totality uvědomují

19.09.2012 | V Nové budově Národního muzea debatovalo přes 160 žáků z pěti pražských i mimopražských škol s hercem Ivanem Trojanem, režisérem Davidem Ondříčkem a scénáristou Markem Epsteinem. Hovořilo se o filmu a o politické situaci v padesátých letech, které se příběh dotýká. Debata byla pokračováním vzdělávacího projektu Národního muzea „I zlo může mít pozlátko“.


Objednejte si nový kalendář na příští rok a poznejte příběh knihy

10.09.2012 | Máte zájem poznat peripetie vzniku knihy od prvních kroků až po konečnou cestu ke čtenářům? Pak právě pro Vás je tu stolní kalendář na rok 2013.


Restaurátorky Národního muzea zachránily krásné jezdecké sedlo

04.09.2012 | Na výstavě Sportsmeni v zemích českých se objeví jedinečné dámské dvourohé jezdecké sedlo z konce 19. století. Připravit jej pro výstavu nebylo vůbec jednoduché, protože bylo značně poškozené. Odbornice z Národního muzea si s nelehkým úkolem v restaurátorských dílnách v Terezíně během několika týdnů poradily.