Půvabné manekýnky a galantní manekýni v Národním muzeu

07.12.2016 | Retro den Staň se manekýnkou nebo manekýnem byl dalším z víkendových doprovodných programů pro děti k výstavě Retro. A protože výstava věnuje módě velký prostor, nemohou módní přehlídky v doprovodných programech chybět. Ta první byla trochu netradiční, neboť předvedla nikoli současné modely, ale filmové kostýmy z fundusu České televize.

Návštěvníci Národního muzea se však nedočkali princezen, čarodějnic, víl a dalších pohádkových postav. Kurátorky vybraly kostýmy, které návštěvníky provedly téměř dvěma stoletími módy. Jednotlivé modely korespondovaly s tématy ve výstavě. A kdo byli manekýnky a manekýni? Osm děvčat a dva chlapci, kteří zaslali nejzajímavější fotografii v retro stylingu a zvítězili tak v konkurzu. A protože děti a podpatky dohromady nejdou, rozhodly se kurátorky inspirovat u slavného návrháře Jakuba Polanky a obuly manekýnky a manekýny do tenisek české značky Prestige.

Pojďme si představit jednotlivé manekýnky a manekýny:

Lukášek byl nejmladší ze všech manekýnů, ale protože má rád minulou dobu a je to akční kluk, zhostil se úvodu přehlídky zcela profesionálně. Předvedl námořnický obleček, tzv. matrózek. Ten nosily děti od 19. století až do poloviny století 20., tedy téměř 100 let.

Lukášek pak doprovodil na improvizované molo první dívku, kterou byla Anetka. Ta předvedla šaty s krinolínou, tj. širokou spodničkou. Děti zaujalo, že stejně jako se korzety vyztužovaly velrybími kosticemi, u spodniček tuto funkci plnily koňské žíně. A protože se francouzsky žíně řekne crin a lin je len, dostaly takové široké spodničky název krinolína.

S Rozálkou se návštěvníci přenesli na dálný východ do Číny. Rozálka předvedla šaty, kterým se říká čchi-pchao. Tato elegantní dlouhá roucha nosily mandžuské ženy z vládnoucí třídy v Číně, zatímco obyčejné Číňanky nosily kalhoty a kabátek. Díky prolínání čínské a západní kultury ve 20. století, se čchi-pchao zkrátilo, postupně odhalilo kotníky, poté lýtka… a dnes můžete vidět i miničchi-pchao.

S Catherine jsme se vrátili zpět do Evropy do doby charlestonu. Catherine předvedla originální model z 20. let 20. století. Především díky tiáře, kterou měla Catherine ve vlasech, připomínala velkou filmovou hvězdu jako je Daisy ve filmu Velký Gatsby.

S Vítkem jsme ještě chvíli zůstali v éře jazzu. Vítek se proměnil z vesnického chasníka, do kterého se stylizoval na zaslaných fotografiích, do městského gentlemana. Oblek byl od poloviny 19. století univerzálním mužským oděvem. Chlapci však na rozdíl od dospělých mužů nosili pouze kraťasy a sako. Výměna kraťasů za dlouhé kalhoty symbolizovala pro chlapce dospívání.

Další manekýnka Pavlína představovala moderní pracující emancipovanou ženu z doby první republiky. Díky možnosti obměny doplňků patřil kostým k základním prvkům dámského šatníku. Stačilo změnit límeček, klobouk nebo kožešinu a kostým umožnil i ženám, které měly hluboko do kapsy, být každý den jiná. Dnes zvířata chráníme a umělé kožešiny vypadají téměř jako ty pravé, ale v době první republiky měla kožešinový přehoz snad každá žena. Těm chudším stačila liška nebo tchoř, bohatší si mohly dovolit norka, činčilu nebo hermelín. Ale černé ocásky hranostaje, které známe z královských plášťů v pohádkách, se na dámské kožichy a pláštěnky nenašívaly. Pavlína měla přehozený kožíšek z norka, který si děti rády pohladily.

Když se řekne retro šaty, tak si většina lidí představí šaty ve stylu 50. let. Sára předvedla květované šaty se srdíčkovým výstřihem a korzetovým živůtkem. Takové šaty byly velmi oblíbené v Americe, nosila je Elisabeth Taylor i Merilyn Monroe. Střih zdůrazňoval jejich plné tvary a štíhlý pas. Ale k tomu si ženy dopomáhaly i korzetem.

Poslední manekýnkou byla Sofie, se kterou jsme se vrátili do posledního desetiletí před rokem 1989. To je doba, kterou si všichni pamatujeme: doba velkých ramen, flitrů, diskoték. Sofie tančí disko, takže model skvěle sedl k její zálibě. Na závěr se všechny manekýnky a manekýni představili v závěrečném defilé a vzbudili potlesk všech přihlížejících.

Na další módní přehlídku se můžete těšit 28. ledna 2017.

Text připravila Miroslava Burianová, autorka výstavy Retro.

gallery


Kam dál?

Elegance minulosti a divoká síla přírody na jedné fotografii

Komu patřily šaty s krinolínou?

Historie Domu módy

(EK)