Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

04.01.2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.

Po válečném strádání bylo potřeba nabrat nový dech. Bohaté sukně v prodloužené délce z barevných látek měly pomoci zapomenout na všeobecnou poválečnou bídu a vrátit do šatníku žen eleganci a smyslnost. Důraz byl kladen na útlý pas, kterého ženy mohly dosáhnout za pomoci korzetu. Pas ještě více zvýrazňovala široká sukně do půli lýtek ušitá z několika metrů látky. Hlavně v Americe se stal oblíbený srdíčkový výstřih zvýrazňující dekolt.

V líčení dominovaly tzv. kočičí oči, inspirované svůdným pohledem Marylin Monroe. Na Audrey Hepburn zase ženy obdivovaly výrazné prodloužené obočí. Takto zvýrazněné oči doplňovaly jednobarevné stíny. Mezi rtěnkami stále převládala rudá barva podtrhující ženskou smyslnost.

V módě byla jak vodová, tak foukaná ondulace. Při tzv. vodové se vlhké vlasy natáčely na natáčky, což vlasy neničilo a umožňovalo variabilitu účesu. Během foukané ondulace se vln dosahovalo pomocí horkého vzduchu. Do módy přišly kratší vlasy a tzv. studená vlna neboli chemická preparace. Oblíbené se staly také tupírované účesy, kterých ženy dosahovaly pomocí laků na vlasy.

V Československu nebyla nová móda přijata s nadšením. Stát potřeboval látky primárně na vývoz a nebylo tedy žádoucí, aby si ženy šily sukně z velkého množství materiálu.

Ostatně ideální pracující žena měla mít na sobě košili, pracovní kalhoty a šátek, to bylo oblečení, které se hodilo jak na práci v zemědělství, tak do průmyslu.

Teprve po roce 1956, po XX. sjezdu Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, skončily snahy diktovat ženám módu z ideologického hlediska a šatníky československých žen se tak mohly otevřít i západním trendům. Ne však v takové míře, v jaké by si ženy jistě přály. Pracující žena si mohla obléknout košilové šaty s praktickou kostkou nebo proužkem.

Na ženu, která se oblékla příliš elegantně, se nezřídka snesla vlna kritiky za kapitalistické návyky. Nejvíce touhy žen limitoval nedostatek látek a malý výběr v obchodech. Džíny po vzoru amerických filmových hvězd či elegantní lodičky na jehlovém podpatku byly naprosto nedostatkovým sortimentem. A tak je československá móda 50. let symbolizována nejen s ženskostí, ale i s gumovými galošemi, zvanými „šedý mor“, či praktickým kabátem „hubertusem.“

V dnešní době je retro móda spojována nejčastěji právě s americkou módou 50. let, odkazující k nespoutané době rock´n´rollu a elektroswingu. Například pin-up styl, plný barevných látek s puntíky či výraznými vzory s bohatou sukní, nebo drsnější rockabilly či psychobilly styl, ve kterém hrají svoji úlohu i tetování v retro stylu, zvířecí motivy na oblečení či různě našité přezky či řetízky.

Více o historii módy se můžete dočíst v nové knize Národního muzea od Miroslavy Burianové a kol. „Móda v kruhu času“.

gallery


Kam dál?

Dámská móda v minulém století – protektorát

Dámská móda v minulém století – 30. léta

Dámská móda v minulém století – Zlatá dvacátá léta

(EK)

Historie