08.08.2016 | Třicátá léta přinesla velké vystřízlivění. Černý pátek na newyorské burze v roce 1929 ukončil období rozkvětu a rozkolísal celosvětovou ekonomiku. Následné období hospodářské krize zasáhlo do všech aspektů lidského života, včetně oblékání.
Jako útěk od reality posloužil lidem nově vzniklý zvukový film. Hvězdy stříbrného plátna ukazovaly ideální bezstarostný život. Pro společenské časopisy pózovaly u nejnovějších modelů automobilů, sportovaly nebo jezdily na dovolenou na Jadran. Určovaly trendy, včetně oblékání. Opět se změnil obraz ženy. Emancipovaná dívka přestala být v kurzu a do módy se opět vrátil konzervativní obraz ženy – elegantní dámy. Ideálem ženskosti se v Čechách stala Adina Mandlová. Po jejím vzoru si ženy nechávaly šít propracované dlouhé večerní róby z nákladných materiálů.
Ve 30. letech se sukně opět prodloužily a pas se vrátil na své místo. Silueta zůstala štíhlá, na rozdíl od předchozího období však byl kladen důraz na ženské křivky. Štíhlý pas ještě zvýrazňovaly vycpávky v ramenou, bohaté rukávy nebo kožešinové přehozy.
Módní návrhářka Madeleine Vionnet, která se nechala inspirovat antickými splývavými róbami, přišla s unikátním „šikmým střihem“. Díl střižený v úhlu 90° k materiálu byl totiž elastický a dalo se s ním lépe pracovat než s díly střiženými po osnově látky. Díky této novince mohly vzniknout splývavé róby zvýrazňující ženské linie, zejména boky.
Velká pozornost byla ve 30. letech věnována zádové partii šatů. Mohl zde být hluboký výstřih či bohaté zdobení mašlemi, peřím nebo krajkami. Horní díl šatů obepínal postavu, stejně tak sukně, která kopírovala linii těla až ke kolenům, kde se rozšiřovala a často bohatě řasila.
Nezbytným doplňkem každé dámy byl klobouček, který se nosil nasazený mírně na stranu. Mohl mít širokou nebo různě tvarovanou krempu. Prim v této době hrály kratší účesy s pokládanou vlnou a odkrytýma ušima. Díky slavným herečkám začaly ženy upřednostňovat blond barvu vlasů.
Líčení bylo podobné jako v předchozím období. Úzké obočí a červené rty však byly doplněny ještě černou linkou na horním víčku. Do módy začaly přicházet světlejší stíny a na trh se dostávají různé vymoženosti, jako voděodolná řasenka.
V roce 1939 byly na americký trh uvedeny nylonové punčochy. Měly takový úspěch, že během prvních hodin jich bylo prodáno 5 milionů. Není divu, hedvábné punčochy, které se nosily dříve, nebyly dostupné pro každého a s ekonomickou krizí jejich cena ještě vzrostla. V Československu v roce 1941 známý vědec Otto Wichterle také nezávisle vytvořil polyamidové vlákno, které bylo téměř totožné s nylonem. Také se z něj daly vyrábět punčochy a vlákno dostalo název silon. Na průmyslovou výrobu silonek si však ženy z Československa musely počkat až do 50. let.
>> Zajímá vás móda let minulých? Navštivte výstavu Retro v Nové budově Národního muzea.
(EK)
Historie