VIDEO: Tavba zlata pro výstavu Čas zámořských objevů

18.11.2013 | Autorky výstavy Čas zámořských objevů chtěly zdokumentovat, jaké kulturní a historické hodnoty byly po objevení Nového světa zničeny conquistadory, kteří v touze po bohatství ničili zlaté šperky a obřadní předměty patřící původním obyvatelům Ameriky.

 

Podivuhodná cesta Kryštofa Kolumba do Indií, na které objevil americký kontinent, bývá označována za první vlaštovku moderní doby. Evropa tehdy s úžasem shledala, že hranice světa se posunuly. Navštivte v Národním muzeu fascinující výstavu Čas zámořských objevů a vraťte se do doby, kdy svět byl ještě mladý a možnosti nekonečné! Výstavu Čas zámořských objevů z cyklu Peníze najdou návštěvníci od 15. listopadu 2013 do 14. září 2014 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Motivace těch, kteří se vydali na zámořské cesty do Nového světa, byly různé. Vidina zbohatnutí byla zejména pro conquistadory a další dobrodruhy silným lákadlem. Do Evropy se začaly od počátku zámořských objevů ve velkém dovážet suroviny, plodiny, umělecké předměty, textilie, zvířata, lidé a drahé kovy. Především touha po zlatě byla obrovská. Kultury předkolumbovské Ameriky zlato používaly především k výrobě šperků a předmětů souvisejících s náboženskými obřady.

Helmice italských conquistadorů, konec 16. století"My jsme chtěli ve výstavě dokumentovat, jaké obrovské kulturní a historické hodnoty byly zničeny conquistadory, kteří, když dobyli Ameriku, tak toužili pouze po drahých kovech a speciálně po zlatě. Snažili se zlato odvézt pryč z Ameriky do Evropy, a aby měli co nejjednodušší práci, tak šperky a zlaté předměty původních obyvatel Ameriky tavili do zlatých ingotů, které se lépe převážely, " vysvětluje autorka výstavy Kateřina Klápšťová a dodává: "proces vlastního tavení zlata se nedochoval, neobjevuje se na ilustracích, takže jsme hledali způsob, jak jej ve výstavě prezentovat".

Teplota tavení zlata je 1064 °C a je nutné je natavit navíc ještě o 100 až 150°C, aby nezamrzlo při odlévání.

Proto oslovilo Národní muzeum firmu SAFINA, která je ve střední a východní Evropě předním zpracovatelem a výrobcem produktů z drahých kovů. V jejích výrobních halách se taví krom jiných kovů i zlato. Dokumentační tým Národního muzea se vypravil do SAFINY zaznamenat tavení právě tohoto drahého kovu. Prezentaci, dokumentující zničení šperků a zlatých obřadních předmětů kultur předkolumbovské Ameriky, naleznou návštěvníci na výstavě Čas zámořských objevů.

Zlaté zlomky v tavícím kelímku

Výstava Čas zámořských objevů čerpá ze sbírek Národního muzea, ale i mnoha dalších českých i zahraničních institucí. Návštěvníci se proto mohou těšit na opravdu barevný obraz doby zámořských objevů.


 

KAM DÁL?

Do Náprstkova muzea dorazilo 2000 let staré božstvo!

Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

Nová kniha o cestovateli Emilu Holubovi

(dan)