rrr
rrr
tt
Jan Pohunek
Tereza Nováková
Bude výstava nějakým způsobem interaktivní? případně alespoň ozvučena? líbilo by se mi, kdyby se tam člověk cítil jako na čundru :)
Hezký den. Výstava patří k menším výstavám a soustředili jsme se především na prezentaci zajímavých exponátů, připravujeme k ní i vhodný doprovodný program. Věřím, že Vám dodá chuť do dalších čundrů :).
Jan Pohunek
Karlos
Ideje trampingu se mi vždy moc líbily. Ale nikdy jsem neznal nikoho, kdo by jej provozoval. Je to asi naivni otázka, ale neznáte nějaký způsob , jak se přidat do nějaké osady nebo podobně? Existují například nějaké otevřené? nebo nějaké akce kam může přijít kdokoli? Asi bych si měl najít něco na internetu, ale třeba budete o něčem vědět. Díky moc a hezký den. Karel
Hezký den. Nejjednodušší je vyrazit s přáteli nebo sám někam, kam jezdí hodně trampů a zkusit se seznámit přímo na vandru, třeba na Brdech nebo na Oslavce. Hodně trampů bývá i na festivalech trampské hudby a můžete třeba zkusit zúčastnit se trampské literární soutěže jako je například Trapsavec. Obecně ale platí, že člověk se spíše trampem postupně stává, takže pokud začnete jezdit na vandry a s pár trampy se spřátelíte, aniž byste musel někam oficiálně vstupovat, je pravděpodobné, že to časem přijde :).
Jan Pohunek
Mark
Dobrý den, je tramping čistě českou (a slovenskou) specialitou, nebo se rozvíjel i jinde v Evropě? Má český tramping nějaká specifika, která se jinde neobjevují? Když by jste byl dotázan - stručně a výstižně definovat tramping - jak by zněla tato definice?
Dobrý den, na první část Vaší otázky bylo jiz odpovězeno níže. Tramping by se dal definovat jako neorganizované hnutí inspirované skautingem a westernovou tématikou, jehož aktivity jsou navázány především na pobyt v přírodě, a které si zároveň zakládá na romatice a duchu přátelství. Protože je ale tramping neorganizovaný, nemá žádné pevné hranice a jistě by bylo možné vymyslet i jiné definice. Pro někoho je to jen způsob občasného trávení volného času, pro někoho životní styl.
Jan Pohunek
Tazatelka z Prahy
Dobrý den.Muzeum sbírá takové věci, které souvisejí s tímhle tématem? To může každý něco poslat? Taky toho tady doma máme a co s tím.. Díky
Dobrý den. Ano, rozhodně je lepší dát to do muzea než vyhodit :). Zároveň pokud chcete něco darovat, bude lepší se nejprve domluvit s pracovníky Etnografického oddělení Národního muzea, kteří posoudí, které z těchto předmětů se do sbírky hodí.
Jan Pohunek
Vlčí dráp
Překvapujue mě, že vznikla výstava o trampech. To už jsme vážně takový vykopávky? ;-) Určitě se zajdu podívat, jen by mě teda zajímalo, jak jste na tohle téma přišli. Díkes za a "ahoj"!
Ahoj, trampingu už je bezmála sto let a proto není divu, že má svůj historický význam. Výstava je jedním z plodů dlouhodobé spolupráce s o.s. Naše muzeum, které se naží shromažďovat různé doklady trampské historie a předměty, které o jeho proměnách vypovídají. Tyto předměty předává Národnímu muzeu a my jsme se rozhodli, že bychom je letos mohli představit veřejnosti.
Jan Pohunek
Tomáš Myslíkovský
Zdravím, mají i dnešní trampi svoje osady, písničky a další poznávací znamení? A co v těch osadách vlastně dělají?
Zdravím, mají. I když se některé rysy trampingu v průběhu desetiletí trochu proměňují, základ je pořád stejný. Osady stále jezdí na vandry, pořádají potlachy a soutěže, a obecně spolu tráví volný čas. Někteří trampové dávají přednost životu na chatách, jiným stačí celta, usárna a les.Tak tomu ale bylo už i za první republiky.
Jan Pohunek
Miška
všichni tramping známe, ale vlastně krom Foglara, Nedvědů a snad Tučného moc nevím o nikom slavném, kdo by to propagoval. Víte o nějakých dalších slavných osobnostech, které tento způsob života podporovali, něbo se k němu nějak hlásili?
Dobrý den. Mezi ty, kteří se trampingu věnovali, patřili např. malíř Zdeněk Burian, cestovatel a hudebník Eduard Ingriš nebo sportovci jako třeba Vilda Jakš. Velmi významný je vliv trampské hudby na českou populární hudbu vůbec. Z doby první republiky je možno jmenovat autory jako jsou třeba Jenda Korda, Jarka Mottl či Eduard Fořt. Z poválečného období pak například skupina Hoboes bratří Ryvolů, Kapitán Kid, Wabi Daněk, Jan Vyčítal, Tony Linhart a další. Částečně byli trampským prostředím ovlivněni folkoví písničkáři jako je Karel Kryl nebo Jaromír Nohavica, i když těžiště jejich tvorby do trampingu nespadá. Velice aktivním trampem je dodnes třeba známý ilustrátor Marko Čermák. Někteří trampové dokonce kandidují na čelních místech kandidátek do aktuálních voleb, ale s ohledem na to, že volby ještě neproběhly, nemůžeme nikoho "doporučovat". :)
Jan Pohunek
Lucie
Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je odkaz trampingu v literatuře. Máte třeba nějakou oblíbenou trampskou knížku?
Dobrý den. Trampové se do literatury dostali už ve 20. a 30. letech 20. století. Šlo jednak o literaturu trampskou, vydávanou samotnými trampy, tak i o knihy, které o nich pojednávaly, ale psali je jiní spisovatelé. Z tohoto období můžeme zmínit například Paulíkovu Arizonu, Bohatýrskou trilogii od Rady a Žáka, nebo chcete-li si přečíst něco nezáměrně legračního, dívčí román Osada mladých snů. Z poválečné generace byli plodnými trampskými autory např. bratři Ryvolové nebo Jaroslav Velínský známý jako Kapitán Kid. Kromě toho existují trampské literární soutěže a po roce 1989 začaly být vydávány četné trampské knihy, a to jak ty, které dříve vyjít nemohly, tak i zcela nové. Já osobně nedám dopustit třeba na Bohatrýskou trilogii, která si sice z trampů (a mnoha dalších věcí) utahuje, ale dělá to s pochopením pro věc a trampové ji vzali za svou. Obliba trampingu u nás vedla také nepřímo k rozšíření dobrodružné westernové literatury a rodokapsu.
Jan Pohunek
Šimi
V mládí jsme trampingem žili. Jezdili jsme do lesů, sedávali u ohně. Často na to vzpomínám. Nikdy jsme neměli žádnou osadu, jak někteří jiní trampové. Je dnes nějak zmapované, jaké osady byly nejznámější, nebo třeba největší?
Ahoj. Trampů bez osady, jako jste byli vy, je poměrně dost, osada není povinnost. Je těžké říct, která osada byla největší, protože počty jejich členů se mohly v průběhu let proměňovat. Za nejstarší a velmi známou je považována Ztracená naděje, která vznikla už roku 1918 ve Svatojánských proudech. Mapování trampské historie se v současnosti věnují hlavně regionální badatelé, nějaký aktuální celkový přehled pro ČR zatím neexistuje. O osadách doby první republiky toho říkají docela dost Dějiny trampingu od Boba Hurikána, ze současnosti bych doporučil třeba práce Pavla "Déčka" Vinkláta o osadách Jizerských hor nebo studii Jana Krška o předválečném trampingu na Rakovnicku.
Jan Pohunek
Viky
Dobrý den. Jste sám tramp? Jezdíte do přírody a umíte třeba hrát na kytaru? :)
Dobrý den. Na kytaru hrát bohužel neumím, do přírody jinak jezdím poměrně často. Myslím, že by mě bylo možné za trampa označit, nejsem ale příliš ortodoxní. Nejsem třeba členem žádné osady, ale jezdím se svou přítelkyní, která je šerifkou své osady.
Jan Pohunek
Václav Maroušek
Často slýchám názor, že tramping u nás se dočkal takové obliby proto, že lidé nemohli v dobách komunismu cestovat a tramping jim daval pocitv svobody. Dá se to takto říct? Vždyť přeci lidé si tramping oblíbili už za první republiky. Mě se to nezdá ale většinou si to lidi nenechají rozmluvit. Věnoval se tomu někdo z takového pohledu? díky
Dobrý den. Motivace trampů byly v tomto ohledu různé. Za první republiky sice bylo možné cestovat, pro řadu prvních trampů to ale nebylo příliš únosné ekonomicky a česká krajina se jim tak stávala náhražkou divokých končin z dobrodružných románů. Někteří trampové se stali i významnými cestovateli, například Eduard Ingriš, většina z nich ale měla volnou třeba jen neděli a nemohla si dovolit odjet na delší dobu do zahraničí. Za totalitních režimů skutečně tramping jistý ostrůvek svobody představoval opět tím, že umožňoval vykročení ze všedního dne. Je také nutné upozornit, že v některých obdobích byl vyloženě módní vlnou a jeho popularita závisela i na jiných okolnostech než jen na možnosti cestování.
Jan Pohunek
Petr Malý
Dobrý den, jaká je spojitost mezi trampingem, skauty, pionýry, junáky a dalšími? Děkuji.
Dobrý den. První byl skauting, který se už za Rakouska-Uherska dělil do několika různých organizací. Junák je české označení pro skauta, které bylo zároveň používáno jako název největší skautské organizace v ČSR. Pionýrské hnutí vzniklo jako komunistická snaha vytvořit vlastní organizaci namísto skautingu, v současnosti ale už není ideologicky zaměřené. První trampové byli "divokými skauty", které neuzajala přílišná formálnost skautské organizace a začali jezdit do přírody po svém. Kromě skautů a pionýrů existuje u nás řada dalších menších organizací, zaměřených na práci s mládeží ve skautském duchu, často se ale liší jen v detailech. Výrazným hnutím je např. Woodcraft, které je zhruba stejně staré jako skauting.
Jan Pohunek
Ludmila B.
Proč se výstava vlastně jmenuje Trampská abeceda?
Zdravím. Chtěli jsme prezentovat pestrost předmětů souvisejících s trampingem ve sbírkách Národního muzea, a proto jsme tuto výstavu menšího rozsahu pojali jako představení jednotlivých termínů a vybavení, které trampové používají. Tímto způsobem bylo možné představit současně jak tramping tak i celou šíři sbírky.
Jan Pohunek
Pavel Vyskočil
Je i dnes tramping stále populární nebo už tento fenomén postupně zaniká?
Zdravím. Trampů je méně než před rokem 1989 hlavně proto, že existuje mnohem víc možností vyžití a trávení volného času. Zároveň se ale nedá říct, že by tramping zanikal. I v současnotsi existují trampské osady, které jsou složeny převážně z mladých lidí, jejich členy jsou často třeba lidé, kteří začínali ve skautských či jiných dětských oddílech. Tvrdé jádro trampů je stále velice aktivní.
Jan Pohunek
Barbora Hlávková
Často se mi plete skauting a tramping. Mohu se zeptat, jaký je mezi tím rozdíl?
Zdravím. Skauting je organizované hnutí, zaměřené hlavně na výchovu mládeže, tramping je neorganizovaný, a i když řada trampů dřív i v současnosti ze skautského prostředí vycházela, jde jim především o prožívání romantiky a volného času s přáteli než o výchovu. Obě hnutí se ale ovlivňují a některé symboly a zvyky je možné najít u obou z nich. Také v dobách, kdy byl skauting zakázán, našla řada skautů útočiště mezi trampy.
Jan Pohunek
Jana Odstrčilová
Objevují se v trampingu nějaká stanovená pravidla, která by měl každý správný tramp vždy dodržovat? A pokud ano, vycházejí např. z nějakých příruček?
Zdravím. Pravidla existují, ale jsou nepsaná. Patří k nim důraz na přátelství, vzájemnou rovnost, kladný přístup k trampské hudbě a zvyklostem, používání oblečení vhodného do přírody a pozitivní vztah k přírodě. Pokud se někdo na trampské akci zachová nevhodně, okolí ho na to upozorní, pokud na výtky nedbá, může se stát, že třeba na další akci nebude pozván.
Jan Pohunek
Martina Navrátilová
Existuje tradice trampingu i v jiných zemích a liší se od trampingu českého?
Zdravím. Tramping vznikl v českých zemích, do zahraničí se rozšířil prostřednictvím emigrantů, hodně trampů je taky na Slovensku. Mimo prostředí, které má spojení s českou kulturou, se tramping nevyskytuje, existují ale podobná hnutí, která vznikla nezávisle na něm - např. německý Wandervogel.
Jan Pohunek