Rozhovor proběhl dne 23.05.2013 v 11:00
Michaela Hnojilová-Líčeníková
Změnila se nějak "škála" ptáků sídlících na území hlavního města Prahy za posledních 20/30 let? A v čem?
Například ubylo vrabců domácích a vlaštovek, přibylo strak a sojek, zimujících kormoránů, poláků chocholaček.
Jaroslav Cepák
Radana Poláková
Dobrá dopoledne, když se ročně okroužkuje do 200.000 ptáků, jaká je "návratnost" v podobě informace o jejich pohybu, případě místě nového odchycení (uhynutí)? Radka
Například u drobných druhů pěvců zimujících v Africe je návratnost velice malá, pohybující se v hodnotách setiny promile. Ale u lovných druhů je to více, například u sluky lesní, která zimuje ve Francii a Itálii, kde je hojně lovená, je to téměř 30 %! U větších druhů, u kterých se používají odečítací kroužky, je údajů mnohem víc.
Jaroslav Cepák
Aneta Širmerová
V parčíku za domem (Praha-Radlice) je v posledních dvou letech hodně sojek. A mám pocit, že jakoby ubylo jiných drobných ptáčků - sýkorek, vrabčáků... může to nějak souviset?
Studie, které sledovaly vliv počtu ptačích predátorů (sojky, straky) na populace drobných druhů pěvců, neprokázaly žádný negativní vliv.
Jaroslav Cepák
J
Dobrý den, na fotce je kroužkované mládě vlaštovky. U ptačích mláďat nevadí, když se ho člvoěk dotkne (dole píšete o tom, že nemají dobrý čich)?
Ne, u ptáků to nevadí.
Jaroslav Cepák
Zbyšek Tenkala
Nebrání se ptáci (větší ptáci) když se jim "leze" do hnízda? Máte nějaké osvědčené metody jak se bránit? Jak jsem slyšel, čáp dovede pobryndat vším, co snědl za poslední měsíc.
Mláďata některých dravců používají k obraně drápy, čápi a volavky zobák a kupodivu asi nejagresivnějším naším ptákem při obraně mláďat na hnízdě je samice puštíka obecného. Volavka a kvakoš noční k obraně skutečně používají obsah žaludku.
Jaroslav Cepák
V. Dvořák
Dobré dopoledne - nevíte náhodou o nějakém osvědčeném způsobu, jak dostat holuby z půdy?
Zasíťovat vletové otvory.
Jaroslav Cepák
Tamara Paulová
Mohla bych se jako dobrovolnice zapojit do akce "kroužkování"? T.
Ano, mohla. Můžete se zúčastnit například větších letních odchytových akcí, například na rybníku Řežabinec na Písecku, na Nesytu na Břeclavsku nebo na Bartošovickém rybníku v Poodří. Pro bližší informace kontaktujte Kroužkovací stanici Národního muzea - http://www.nm.cz/Prirodovedecke-muzeum/Oddeleni-PM/Krouzkovaci-stanice/
Jaroslav Cepák
Martin Bielik
Čím to je, že v Prahe nie sí vrabce? Martin.
Otázka byla již zodpovězena níže.
Jaroslav Cepák
ZIZI
Dobrý den, v čechách je jen jedna kroužkovací stanice? Takže všichni ptáci mají kroužky od vás? Nebo jsou i jiné společnosti co to dělají? Můžu třeba kdyby mě to zajímalo umístit na ptáka nějaký svůj kroužek s telefoním číslem a bych zjistil, jestli ho někdo najde a zavolá, nebo je to zakázané?
V Čechách se od roku 1934 kroužkuje pouze kroužky Národního muzea, to znamená že jsme jediná kroužkovací stanice u nás. Podle současné legislativy jiné kroužky ke kroužkování volně žijících ptáků používat nelze.
Jaroslav Cepák
Láďa Mihálik
Kolik ptáků se průmerně okroužkuje za jeden rok?
V posledních letech mezi 150-200 tisíci za rok.
Jaroslav Cepák
Otto Burger
S jakým nejzajímavějším okroužkovaným ptákem "cizincem" jste se v Čechách setkal? V několika zámeckých sbírkách i muzeích se chlubí třeba supem zastřeleným "na Moravě". Je to možné?
Několikrát byl u nás chycen rákosník zpěvný, okroužkovaný v Keni. Před několika lety byli na Moravě pozorováni ibisové hnědí z jižního Španělska. Supi se u nás v posledních letech objevují pravidelněji. Souvisí to s reintrodukčními pokusy v Rakousku.
Jaroslav Cepák
Mája Dufíková
Kroužkují se pouze ptáci, a nebo i létající savci, netopíři? Majka
Ano, netopýři se kroužkují v rámci speciálních projektů.
Jaroslav Cepák
Jana Mírková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké informace lze z kroužkování o ptácích získat a jak jsou následně zpracovány.
Lze získat informace týkající se tahových tras, zimovišť, věrnosti párů, věrnosti hnízdišti a rodišti atp. Poznatky o tahu našich ptáků, získané kroužkováním, byly publikovány v Atlasu migrace ptáků ČR a SR.
Jaroslav Cepák
Lenka Svobodová
Dobrý den, můžeme v Praze pozorovat i jiné ptáky než holuby?
Ano, například na Vltavě v zimě se můžeme setkat i s raritami jako jsou potáplice, hoholka lední nebo racek mořský.
Jaroslav Cepák
Jarda
Zdravím vás,
rád bych se zeptal. kam se poděli vrabčáci. Dříve jich bylo spousta a v posledních letech u nás vůbec nejsou. Děkuji
Úbytek vrabců domácích se dosud nepodařilo spolehlivě vysvětlit, ale zřejmě sousvisí s modernizací měst a obcí a s úbytkem chovu domácího zvířectva (nedostatek potravy).
Jaroslav Cepák
Emil Láska
Můžu se zeptat? Kroužkují se všechny ptáky, a nebo se dělá "selekce" - tento jo a tento ne? Ď. Láska.
U nás se kroužkují všechny druhy volně žijících ptáků. Nedá se říct, že by některý druh byl méně zajímavý než jiný.
Jaroslav Cepák
Monika Uhlířová
Dobrý den,
je na odchycení ptáčka nějaký speciální úchop? Aby nehrozilo jeho poranění při kroužkování.
Děkuji.
Ano, existují v podstatě dva způsoby držení ptáka, tzv. německý a anglický, ale ptáci se při obou drží za nohy.
Jaroslav Cepák
Marek Zatloukal
Když se ptáci kroužkují, uspávají se nějak?
Ne, neuspávají. Kroužkování není invazivní metoda, ptáky to nebolí.
Jaroslav Cepák
Pája Popelová
Kroužkují se tučňáci?
Ano. Například v JAR.
Jaroslav Cepák
Kristýna Malá
Dělá se i v Čechách "Bird Watch"? Vím, že v Anglii se to pořádá pravidelně a zapojují se do toho tisíce dobrovolníků, kteří pozorují ptáky, kteří k nim přilétají třeba jen na zahradu. Děkuji.
Ano, tento koníček zaznamenal v posledních letech rozmach a i u nás se mu věnují stovky nadšenců.
Jaroslav Cepák
Jirka Drápek
Můžu mít dotaz? Povedlo se díky kroužkování objasnit nějaké dlouhodobě tradované, ale omyly? Jaké je Vaše nejzajímavější zjištění? Jíra
Pomocí kroužkování se pdoařilo vyvrátit řadu tradovaných omylů, třeba o věrnosti řady ptačích druhů.
Jaroslav Cepák
Pavel Klíma
Z čeho jsou kroužky vyrobeny? Nemohou ptákům uškodit?
Kroužky jsou vyrobeny z lehké hliníkové slitiny nebo z nerezové oceli. Ptákům uškodit nemohou, jejich hmotnost je velice nízká a pro ptáka představují zhruba stejnou zátěž jako pro člověka náramkové hodinky.
Jaroslav Cepák
Hana Štoncnerová
Nebude "kroužkování" "vytlačeno" modernějšími technologiemi? Četla jsem o projektu, kdy byly čápům připevňovány minivysílačky, které informovali o jejich pohybu mezi Evropou a Afrikou. Hanka.
Kroužkování je stále nejlevnější a nejjednodušší metodou výzkumu migrace ptáků, ale jeho velký potenciál do budoucna je ve sledování demografie ptačích populací.
Jaroslav Cepák
Zlata Krátká
Hezké dopoledne. Kolik zemí Evropy, světa, je zapojeno do projektu "kroužkování"? S kým se Vám "nejlépe" spolupracuje? Děkuji, Krátká.
Každá evropská země má svoji kroužkovací centrálu, ale pochopitelně se kroužkuje i v dalších zemích světa. Evropské kroužkovací centrály jsou sdruženy v organizaci EURING, která mimojiné spravuje i centrální evropskou kroužkovací databanku.
Jaroslav Cepák
miso
Dobry den, mam taky problem. Na balkone mi zacali stavat taki cierny pipici hniezdo a rad by som sa spytal aky mam na ne pouzit repelent?
Repelent nepomůže, protože většina ptáků má špatný čich. Myslím, že ty 3-4 týdny s nimi přežijete. :)
Jaroslav Cepák
Valerie
Je možné se přijít na kroužkování podívat?
Ano. Pravidelně jsou ukázky kroužkování zařazeny do programu akcí Vítání ptačího zpěvu (na jaře) a Ptačí festival (na podzim). Jedná se o desítky akcí po celé republice, pořádaných Českou společností ornitologickou - www.cso.cz. Většina našich kroužkovatelů jsou členy této společnosti.
Jaroslav Cepák
Petr Nesnídal
Dobrý den, když se "kroužkuje" od roku 1899, dalo by se říci, že za tu dobu už musíme vědět o ptácich "vše". A nebo ne? Dají se i v současné době, ve 21. století, získat díky kroužkování nové nečekané informace? Měl jste sám štěstí na takovéto nové, nečekané zjištění? Děkuji - Petr.
Samozřejmě že zdaleka nevíme vše. Kroužkování se v současnosti využívá i pro studium demografie ptačích populací, změn jejich početnosti atp. Pokud jde o studium migrace, tak dříve netušené možnosti výzkumu se otevřely s použitím a miniaturizací satelitních vysílačů a geolokátorů.
Jaroslav Cepák
Martin
Kolik ptáků "okroužkujete" ročně? Je nějaké hlavní období, kdy se kroužkuje? Například na jaře, na podzim apod. Díky
V roce 2012 byl dosažen historický rekord, v ČR jsme okroužkovali přes 200 tisíc ptáků. Kroužkuje se celoročně, ale hlavním obdobím kroužkování je květen až září.
Jaroslav Cepák
Mirek z.
máte zkušenosti i s umisťovaním vysilaček a podobných zařizení na ptáky? Nemůže to na ně mít nějaký vliv? jako ty radiovlny nebo tak něco. Díky za odpověď
Ano, i u nás používáme satelitní vysílače a v poslední době i tzv. geolokátory na drobné pěvce. Hmotnost těchto přístrojů nesmí přesahovat 5-7% hmotnosti ptáka. Negativní vliv radiovln nebyl zjištěn, navíc geolokátory jsou přístroje, které pouze data zaznamenávají ale nevysílají žádné vlny.
Jaroslav Cepák
Tereza Nováková
Dobrý den, jaký byl nejvzácnější pták, kterého jste kdy kroužkovali?
Slovo vzácný je relativní. Ale asi nejzajímavější pták, kterého jsem u nás kroužkoval, byl rákosník ostřicový.Je to celosvětově ohrožený druh, který přes naše území vzácně protahuje a člověku se ho podaří odchytit asi tak jednou za život. Většina našich kroužkovatelů se s ním nikdy nesetkala. Od roku 1934 bylo u nás kroužkováno pouze 129 jedinců tohoto druhu.
Jaroslav Cepák
Marina
Jakého největšího ptáka jste vy osobně kroužkoval, a jak to probíhalo?
Několikrát jsem byl u kroužkování orlů mořských, ale osobně jsem je nekroužkoval. Je to náš největší dravec s rozpětím křídel 2,5 metru. Kroužkování orlů je týmová práce. Tito ptáci hnízdí na vysokých stromech, proto je nutná spolupráce kroužkovatelů a zkušeného "stromolezce", který na hnízdo vyleze.
Jaroslav Cepák