Rozhovor proběhl dne 19.07.2012 v 11:00
Národní muzeum
Děkujeme za otázky. Doufáme, že jste se dozvěděli vše, co vás zajímalo. Nenechte si ujít výstavu a těšíme se na setkání i při dalším online rozhovoru.
Národní muzeum
.
Petr Balog
Jana
Čtu tady, že jste "praktizující muzikant". Můžeme si vás přijít někam poslechnout? Děkuji
Jedině ke mě domů, kde mám celý aparát rozložený:) Ale zatím to není žádná sláva. Chce to hlavně hodně času, který bohužel příprava výstavy neposkytuje.
Petr Balog
Alice Žertová
Dobrý den, mám dotaz který se netýká přímo zadaného tématu, tak se moc omlouvám. Máme doma hrací strojek, který má stržené pérko. Dokázal byste mi poradit, kdo by nám ho mohl opravit? Vy sám? Hrací stroj se jmenuje Polyfon. Moc děkuji.
Dobrý den,
můžu jenom poradit. Napište mi prosím na peter_balog@nm.cz.
Petr Balog
Míša Janků
Dobrý dem, jak to dlouho trvá než seženete tolik hracích strojků, aby jste mohli udělat výstavu? Děkuji za odpověď, Míša
Dobrý den Míšo.
U této výstavy to šlo docela rychle. Svět milovníků automatofonů v České republice není zas až tak velký. Od prvotního nápadu po reliazci celé výstavy to trvalo méně než 6 měsíců.
Petr Balog
xindl
Zkoušel jste si někdy něco takového sám postavit? Nebo čemu se v hudbě spíš věnujete?
Zkoušel, ale nešlo o mechanické stroje. Jednalo se o virtuální modulární systém se sequencerem a jiné současné mašinky pro tvorbu zejména elektronické taneční hudby (tek, psytrance, dubstepy, jungle)
Tomu se teď věnuji asi s největší chutí - jako praktizující muzikant, ale také teoreticky, z pohledu vědeckého oboru etnomuzikologie neboli antropologie hudby.
Petr Balog
Petra
Jsou ještě hrací stojky vystaveny na zámku v Hořovicích?
Dobrý den,
expozice v Hořovicích byla zrušena a předměty přesunuty do Českého muzea hudby. Větší část nástrojů z Hořovic lze shlédnout právě ve výstavě.
Petr Balog
Jirka
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se stěhují tak velké předměty jako je orchestrion. Máte nějaké půjčené ze zahraničí?
Dobrý den,
půjčování skutečně objemných, velkých a těžkých nástrojů jsem se chtěl spíš vyhnout. Myslím, že České muzeum hudby jich má dostatek - vystavujeme 3 orchestriony, pak 2 velké pouťové orchestriony nebo trubkový automatofon Tedy na výstavě nejsou zahraniční zápůjčky. Záměrem bylo i ukázat bohatství, které je trvale uloženo v depozitářích českých muzeí.
Co se týče stěhování. Každý jeden nástroj vyžaduje individuální přístup. Ale v zásadě se musí odebrat závaží, zajistí se pohyblivé částí a podle možností naloží na vozík anebo se používají stěhovací pásy. Nejdůležitější je ale lidská síla a schopnost si přenos dobře rozvrhnout. Na takový menší orchestrion to chce alespoň 4 lidi.
Petr Balog
Dubec
Dobry den, ktery z hracich strojku na vystave je vas nejoblibenejsi?
Dobrý den.
Mám skutečně velkou radost, že máme tu čest vystavovat Trauttmansdorffské hodiny z pražského Klementína. Jsou to jedny z mála (a to v celosvětovém měrítku) existujících renesančních hodin s automatizovanou zvonkohrou a automatonem (kokrhající kohout).
Dále jsou to švýcarské hrací skříně ( pro svůj nádherný zvuk), černoušek-hráč na banjo a kolovrátek s opičí kapelou.
Já vlastně nevím..já mám rád fakt všechny :)
Petr Balog
Stifon
Díky za typ na Droza - to je fakt neuvěřitelné. Úplná robotika :D
Tak to pak zkuste ještě heslo: joueuse de tympanon nebo Vaucanson - ten v 18. století sestrojil kachnu, který simulovala trávení (od přímání potravy až po koneční výsledek).
Zajímavé je, že do Prahy se v 19. století dostala i mluvící turkyně Dr. Fabera. Bohemia uvádí, že uměla říct bez chyby: Strč prst skrz krk.
Petr Balog
Stifon
To video s černouškem je super. Nechapu, jak to může hrát :-)) Stalo se vám někdy, že byste nevěděli jak určitý mechanismus strojku rozchodit??
Černoušek pohání hodinové péro a hudbu generuje malý hřebíčkový mechanismus ukrytý v zádech černouška. Jednotlivé pohyby koordinuje několik nestejně ozudebných koleček.
Když se chcete skutečně divit, zkuste do youtube dát jméno Jaquet Droz.
A k druhé otázce: stalo a stává. Ale zatím se to vždy povedlo rozlousknout.
Petr Balog
Lendak
Pane Balogu, těšíte se na Vaši další výstavu? Jaká myslíte, že to bude?
Dobrý den,
další výstavy je v režii kolegů z Českého muzea hudby. Bude se věnovat hudbě a tancům z doby monarchie. Můžete se tedy těšit na valčík a polku.
Já bych se chtěl teď spíš věnovat svému oddělení: Centru pro dokumentaci populární hudby a nových medií.
Petr Balog
Dagmar Nová
Někde jsem slyšela, že první "gramofonové" desky byly nějaké papírové pláty slepované kravskou krví...je to pravda? Z čeho se vlastně vyráběly? A koho to napadlo jako prvního? Děkuji za odpověď
Tak o tom nic nevím (nejsem ani v tomto oboru specialista). Myslel jsem, že po voskovém válečku to byla šelaková plochá deska, která umožňovala reprodukci zvuku.
Petr Balog
Petra
Daji se mezi ty strojky zařadit taky hrající kolotoče nad postýlku pro kojence?
Dobrý den,
bohužel nemám u sebe kojence ani postýlku, ale předpokladám, že ne. Jedná se spíš o malý přerávač s piezoreproduktorem.
Petr Balog
Petr D.
Dobré dopoledne, rád bych se zeptal jestli se hrací strojky vyráběli i u nás nebo pochází ze zahraničí?
Dobrý den,
v českých zeměpisných šířkach byla výroba některých typů hracích strojů bohatá. Jednalo se zejména o hřebíčkové hrací skříňky (dokonce se celosvětově proslavil František a Gustav Řebíček; František získal i ocenění v Londýně), flašinety (bratří Riemerové z Chrastavy, Kolb, Kameník), orchestriony nebo pianoly. Automatonů bylo asi nejmíň – ve výrobě dominovala Francie a Švýcarsko.
Petr Balog
Jana Šedivá
Výstava je opravdu povedená, asi dala hodně práce. Jak velký tým lidí výstavu připravoval?
Dobrý den,
jádro organizačního týmu tvoří komisař (Dott. Emanuele Gadaleta,ten nad celou akcí dohlíží), dva autoři (já a Taťána Součková) a spoluautorka (Dagmar Štefancová), překladatel (David Beveridge), kameraman (Tomáš Kratochvíl, natáčel záznamy funkčích kousků), restaurátoři (Miroslav Kosťun a František Ibl), produkční (Martin Musil a jeho kolegové), architekti (ROBUST architects), grafik (Pavel Ševčík-PURPURE) a realizační firmy (musí to někdo postavit, vytisknout a nalepit grafiku). Samozřejmě PR a marketing (cca 5 lidí) další spolupracující i z jiných institucí.
Tedy jádro tvoří cca 10 lidí a na celém projektu se podílí tak kolem 20 lidí.
Petr Balog
Strnad
Dobrý den.
Jsem z brna a do Prahy se jen tak nedostanu. Nebude výstava po skončení putovní? Neplánuje se jí půjčit třeba někam na Moravu, moc bych ot chtěl vidět a jistě nejen já. Děkuji
Dobrý den,
Výstava není koncipována jako putovní. Už z toho důvodu, že vystavované předměty jsou velmi náročné na jakoukoliv manipulaci. Proto doporučuji udělat si výlet do Prahy a navštívit i muzeum. Jinak můžu doporučit menší, ale velmi hezkou expozici automatofonů v Technickém muzeu Brno.
Petr Balog
Monika Kučerová
Dobrý den, opravdu si můžu na výstavě na některé hrací strojky "zahrát"?
Děkuji.
Dobrý den,
ano, je to tak. Můžete oslovit kustoda a ten Vám ukáže jak se hrací stroj zpouští. Jedná se o polyfon a dva orchestriony. Doslova zahrát si pak můžete na automatický klavír-pianolu a také na grooveboxy - elektronické automatofony.
Petr Balog
Silvie
Moc se mi líbí různé hrající šperkovnice a tak podobně. Ale je těžké najít nějaké ke koupi a ještě aby byly funkční. To co je na výstavě muzeum někde nakoupilo, nebo mu to někdo daroval? Jak vlastně sháníte věci do výstav?
Jádro sbírky automatických hudeních nástrojů Národního muzea-Českého muzea hudby tvoří nástroje, které začal sbírat koncem 50. let přednosta hudeního oddělení, Alexander Buchner. Podle záznamů v přírustkových knihách, nástroje nakupoval v antikvariátech a od soukromých osob. Tato praxe trvá až do současnosti, i když ty pravé skvosty lze bohužel nakupovat jenom prostřednictvím aukčních síní jako je Christies nebo Sotheby´s. Lidé také nabízejí hrací strojky na ebayi nebo prostřednictvím jiných elektronických aukcí. To je co se týče historických kusů.
Existují ale i výrobci, kteří se věnují výrobě i v současnosti. Stačí trošku zapátrat na internetu a určitě něco naleznete (třeba heslo: music box, symphonion, barrel-organ).
Pro tuto výstavu jsem oslovil několik institucí (Národní technické muzeum, Severočeské muzeum v Liberci, Národní knihovna České republiky, Muzeum hl. města Prahy, atd....) a ty jednotlivé nástroje a doprovodné exponáty zapůjčili.
Obecně jsou ale při shánění věcí do výstav relevantní dva postupy. Oslovování soukromých sběratelů a institucí.
Petr Balog
Karel P.
Zdravím, mám doma starou hrací skříňku po babičce. jak se můžu dozvědět její cenu? Dá se to přinést do muzea, že by se na to někdo podíval? Díky za odpověĎ
Dobrý den,
cenu muzeum neurčuje. Této činnosti se věnuje soudní znalec. Nástroje však můžete přinést po domluvě do muzea a tam se můžeme pokusit o určení typu, stáří a historické hodnoty. Samozřejmě u něčeho to jde líp a u něčeho hůř. Závisí to od mnoha faktorů.
Petr Balog