Národní muzeum
Čas vyhrazený na rozhovor vypršel. Děkujeme za vaše otázky, doufáme, že jste se dozvěděli všechno, co vás zajímalo.
Jan Nový
Kdybych si nevěděl rady s vložením příspěvku do kroniky, na koho se mám obrátit?
Buď rovnou přes webové stránky www.sensen.cz: nahoře v liště najdete přímé spojení přes mail pod tlačítkem"napište nám", či můžete zavolat do Nadace 224 214 452 (Romana Junková, Zdeněk Procházka).
Zdeněk Procházka a Marek Junek
karel
píšete že osobní vzpomínky budou vystavené v národním muzeu. Jak bude taková výstava vypadat? A kdy bude otevřená? Děkuju za odpověď
Tato otázka byla zčásti zodpovězena již dříve... Možná bychom doplnili skutečnost, že v případě, kdy nás vzpomínky zaujmou, tak požádáme seniory, aby nám je doplnili a současně zaslali osobní předmět, který vzpomínky a fotografie bude ilustrovat.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Milan
Dobrý den, bude v kronice probíhat nějaká cenzura obsahu?
Dobrý den, myslím že i na tuto otázku jsme již odpověděli před chvílí
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Veronika Malá
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak si vy osobně představujete lidi za 1000 let, kteří budou naše paměti číst. Děkuji
Doufejme, že to nedopadne tak, že za tisíc let bude naše planeta v troskách a Národní kronika nebude sloužit jako jediný zdroj informací o její minulosti nějakým mimozemšťanům, kteří ji zde vyhrabou z prachu :-) Vážně si ale myslím, že to bude podobné, jako ve srovnání před tisíci lety: budou jiné technologie, jiná móda atd., ale lidé budou + - stejní jako dnes.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Michaela Dvořáková
Dobrý den, budou informace nebo fotografie z Kroniky přístupné pro veřejnost někdy v budoucnu prostřednictvím výstavy?
V budoucnu se určitě budeme snažit připravit několik výstav, ale i elektronických prezentací, které z Národní kroniky budou vycházet. Osudy a "obyčejné" lidské příběhy patří mezi oblasti, které v muzeích příliš nevystavujeme. V minulosti, když jsme například realizovali výstavu "... a přijely tanky", která se vztahovala k roku 1968, jsme jako jednu část prezentovali osudy Čechů a Slováků, kteří se nezapojili do velké politiky, ale žili svůj každodenní život ovlivněný pražským jarem a okupací vojsk Varšavské smlouvy. Na veřejnou výzvu nám přišlo asi 600 různých vzpomínek a osobních předmětů, ze kterých jsme vytvořili výstavu, která byla velmi úspěšná. Podobně pak můžeme koncipovat i výstavu z materiálů posbíraných v projektu Národní kronika. Na pozadí velkých dějin zachytíme "malé" dějiny (trávení volného času, nakupování, pracovní zkušenosti atd.), které návštěvníkům přiblíží reálný život v minulosti i dnes.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
tazatel
Kolik takový projekt stoji?
Projekt je financován a podporován sponzory a partnery Nadace Charty 77 a Konta BARIÉRY, jako jsou VZP, Nadační fond AVAST, Microsoft ČR, Vecom či Sprinx Systems. Činnost klubů SENSEN, které se připojily k našim projektům včetně Národní kroniky podporujeme z grantu, který nám poskytlo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Viktor Holý
Dobrý den, k čemu vlastně Národní kronika bude sloužit? Bude se z ní v následujících letech něco čerpat? Jaké má jiné využití krom toho, že se tam něco nahraje a schová se to na neznámo kam na neznámo dlouhou dobu? Budou k ní mít zájemci během uložení přístup?
Všichni přispívající budou moci kdykoli nahlédnout do kroniky na své příspěvky a do tzv. veřejné části - tedy na příspěvky, s jejichž zpřístupněním ostatním přispěvatelům či s jejich zveřejněním na webu SENSEN budou výslovně souhlasit. Další využití bude ležet na bedrech Národního muza. To totiž dokumentuje i dějiny 20. století a současnou společnost. A právě informace zachycené nejen ve vzpomínkách seniorů, ale i co nejširší veřejnosti nám pomohou poskládat a doplnit obraz několika posledních desetiletí i současnosti a Národní muzeum tak bude moci rozšířit svoji sbírkotvornou činnost.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Josef
Dobrý den, pane Procházka, budou na webu publikovány všechny příspěvky, nebo jenom vybrané? Jestli jenom ty vybrané, kdo bude příspěvky pročítat a jak se bude vybírat. Děkuju.
Do kroniky budou ukládány všechny příspěvky, které splní jednoduchý etický kodex, který je zveřejněn na webu SENSEN - tedy budou odmítnuty příspěvky s rasistickým podtextem, schvalující zločiny, třídní nenávist či obsahující zjevné historické lži apod. Příspěvky procházejí přes síť vyškolených editorů, kteří ale jinak do nich nebudou zasahovat.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Antonín
Řada seniorů neumí dobře s počítačem. Jsou i jiné možnosti, jak příspěvek do národní kroniky zaslat?
Toho jsme si vědomi. Počítáme ale s tím, že seniorům pomůžou s přepisováním vzpomínek a s vytvářením fotografií jejich děti a vnuci. A tak zároveň dojde ke zlepšení a upevnění komunikace různých generací v rodinách. Již nyní působí po celé republice téměř dvě desítky klubů SENSEN, kde vědí jak na to. Jejich přehled je na www.sensen.cz, zda již fungují i u vás, se dozvíte na místních obecních úřadech či v městských a krajských knihovnách. Každopádně můžete zavolat rovnou do Konta BARIÉRY - 224214452, kde vám určitě pomůžeme.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
Sen
Obávám se, že mnoho lidí nebude do vaší kroniky přispívat. Budete je nějak motivovat?
Určitě, bude vyhlášena soutěž o zajímavé ceny a myslím, že velkou motivací může pro mnohé být i vystavení osobních vzpomínek v Národním muzeu.
Zdeněk Procházka a Marek Junek
MArek
Dobrý den, kolik čekáte, že na tuto věc zareaguje lidí? Předpokládáte velký zájem?
Děkujeme za otázku, tento projekt jsme spustili až poté, co jsme si v terénu ověřili, že zájem je, že se tu vlastně nabízí jedna z možností naplnit touhu většiny lidí zanechat po sobě, své rodině, rodu nějakou stopu, svědectví... a první ohlasy po spuštění kroniky to potvrzují. Osobně věřím, že zájem bude velmi velký.
Zdeněk Procházka a Marek Junek