Jak se baletky postavily na špičky

12. 10. 2015 | Když se řekne balet, představí si většina lidí štíhlou slečnu stojící v elegantní póze na špičkách. Bylo tomu tak vždy?


Tajemná moc afrických fetišů

5. 10. 2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.


VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

2. 10. 2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.


VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

23. 9. 2015 | V dnešním videu vás seznámíme s dalším vzácným předmětem z našich depozitářů. Je jím soška posvátného ibise ze starověkého Egypta, která se do sbírek Národního muzea dostala poměrně nedávno.


VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

17. 9. 2015 | Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur ve svých depozitářích skrývá mnohé poklady. Patří mezi ně i africké nádoby na pivo. Naše video vás seznámí nejen s tradičním vařením piva v Africe, ale i s moderním pivovarnictvím tohoto kontinentu.


I v pravěku teklo pivo proudem

8. 9. 2015 | Pití piva v pravěku nebylo pouze záležitostí zábavy, tak jako dnes. Konzumace alkoholických nápojů byla v eneolitu (4500–2300/2200 př. Kr.) a v pozdějších obdobích důležitým společenským rituálem, který stmeloval jednotlivé tzv. družiníky patřící do skupiny kmenového vůdce. Málokdo však ví, že rituální pití alkoholu zapříčinil jeden jednoduchý vynález - oradlo.


Africký polštář z rudolfinských sbírek cestuje za oceán

2. 9. 2015 | Na počátku září letošního roku opustil brány Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur předmět, který byl kdysi uložen ve sbírkách císaře Rudolfa II. (1576–1611). Jedná se o polštář vytvořený z rafiových vláken, který pochází z oblasti Konga. Předmět se vydal na dalekou cestu přes oceán, aby byl vystaven v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, kde se stane významnou součástí výstavy „Kongo: Power and Majesty“.


Znovu do školy!

31. 8. 2015 | Prázdniny končí a školáci se připravují na návrat do lavic. Obchody už dávno nabízejí školní pomůcky a lákají na výhodné nabídky i nízké ceny. Není to nic nového pod sluncem. Začátek školního roku uměli obchodníci využít už ve třicátých letech dvacátého století.


Po střechách Historické budovy Národního muzea

28. 8. 2015 | Podívejte se s námi na jedinečné video ze střechy Historické budovy Národního muzea, kam se běžný návštěvník nepodívá.


VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

25. 8. 2015 | Kostra plejtváka myšoka se bezesporu stala symbolem Národního muzea. Možnost zakoupit kostru nadprůměrně velké samice, která uhynula u pobřeží Norska, zaujala už v roce 1887 bratry Václava a Antonína Friče, kteří se ji rozhodli pořídit jako exponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí.