Čínské lodě pokladů

10. 11. 2015 | Lodě pokladů jsou dnes v asijských zemích oblíbeným symbolem štěstí a prosperity. Kde se tento symbol vzal a s jakými historickými událostmi je spjat?

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30. 10. 2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

Jak obléci vikinga

14. 10. 2015 | Podívejte se na fotografie zachycující jednotlivé části vikinského mužského oděvu, jehož rekonstrukci vytvořil Ľubomír Novák z oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea.

Jak se baletky postavily na špičky

12. 10. 2015 | Když se řekne balet, představí si většina lidí štíhlou slečnu stojící v elegantní póze na špičkách. Bylo tomu tak vždy?

Tajemná moc afrických fetišů

5. 10. 2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

2. 10. 2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

23. 9. 2015 | V dnešním videu vás seznámíme s dalším vzácným předmětem z našich depozitářů. Je jím soška posvátného ibise ze starověkého Egypta, která se do sbírek Národního muzea dostala poměrně nedávno.

VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

17. 9. 2015 | Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur ve svých depozitářích skrývá mnohé poklady. Patří mezi ně i africké nádoby na pivo. Naše video vás seznámí nejen s tradičním vařením piva v Africe, ale i s moderním pivovarnictvím tohoto kontinentu.

I v pravěku teklo pivo proudem

8. 9. 2015 | Pití piva v pravěku nebylo pouze záležitostí zábavy, tak jako dnes. Konzumace alkoholických nápojů byla v eneolitu (4500–2300/2200 př. Kr.) a v pozdějších obdobích důležitým společenským rituálem, který stmeloval jednotlivé tzv. družiníky patřící do skupiny kmenového vůdce. Málokdo však ví, že rituální pití alkoholu zapříčinil jeden jednoduchý vynález - oradlo.

Africký polštář z rudolfinských sbírek cestuje za oceán

2. 9. 2015 | Na počátku září letošního roku opustil brány Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur předmět, který byl kdysi uložen ve sbírkách císaře Rudolfa II. (1576–1611). Jedná se o polštář vytvořený z rafiových vláken, který pochází z oblasti Konga. Předmět se vydal na dalekou cestu přes oceán, aby byl vystaven v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, kde se stane významnou součástí výstavy „Kongo: Power and Majesty“.