Pes Kvik - čtyřnohý přítel zakladatele Sokola

3. 12. 2015 | V 19. století si lidé uchovávali různé prapodivné věci. Žlučníkové kameny, pupeční šňůry, dlažební kostky, ale také vycpaniny svých domácích mazlíčků. V Národním muzeu odpočívá i Kvik, pes Jindřicha Fügnera, jednoho ze zakladatelů Sokola.

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

26. 11. 2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.

Aerobik míří do Národního muzea

23. 11. 2015 | Český svaz aerobiku, fitness FISAF.cz v těchto dnech předává svou archivní sbírku do Národního muzea. V budoucnosti tak návštěvník bude moci spatřit například dresy několikanásobných mistrů světa v aerobiku, závodní obuv, cenné poháry, ale i talismany, které doprovázely reprezentační závodníky na mezinárodní závody.

Sportovci tělem i duší - Fleischmannovi

13. 11. 2015 | Do Národního muzea přišel syn prvorepublikového hokejového reprezentanta Miloslava Fleischmanna, synovec slavného hokejového mušketýra Jana Fleischmanna, aby obohatil Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu o rodinné fotografie z období počátku 20. století, kdy bratři Fleischmannové zářili na evropské hokejové scéně.

Čínské lodě pokladů

10. 11. 2015 | Lodě pokladů jsou dnes v asijských zemích oblíbeným symbolem štěstí a prosperity. Kde se tento symbol vzal a s jakými historickými událostmi je spjat?

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30. 10. 2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

Jak obléci vikinga

14. 10. 2015 | Podívejte se na fotografie zachycující jednotlivé části vikinského mužského oděvu, jehož rekonstrukci vytvořil Ľubomír Novák z oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea.

Jak se baletky postavily na špičky

12. 10. 2015 | Když se řekne balet, představí si většina lidí štíhlou slečnu stojící v elegantní póze na špičkách. Bylo tomu tak vždy?

Tajemná moc afrických fetišů

5. 10. 2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

2. 10. 2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.