Od Flugblätteru k Šípům: evoluce humoru v česko-amerických novinách ze sbírek Náprstkova muzea

14. 12. 2016 | Ve sbírkách knihovny Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur se nachází velmi početná sbírka tisků, novin a časopisů, kterými si ulehčovali stesk po domově či udržovali povědomí o dění v krajanské komunitě čeští emigranti v evropských zemích i v zámoří. Zcela výjimečné místo počtem titulů i objemem mezi nimi zaujímají periodika těch Čechů, kteří se ve dvou uplynulých stoletích přestěhovali do Ameriky.

Výrobci dřevěných hraček ze Skašova

2. 12. 2016 | Skašov leží mezi Nepomukem a Přešticemi, jižně od Plzně. V roce 1854 se nazýval Lhota Kašova, později Lhůta. Levné dřevěné skašovské hračky byly oblíbené pouťové a jarmareční zboží. V polovině 20. století se ve Skašově věnovalo výrobě hraček 52 rodin.

Oltář ze Slavětína

29. 11. 2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.

Elegance minulosti a divoká síla přírody na jedné fotografii

22. 11. 2016 | Připravili jsme jedinečnou sérii fotek, která propojuje dvě největší výstavy, které se nacházejí v Nové budově Národního muzea. Snímky zachycují krásu a eleganci šatů z výstavy Retro ve spojení s divokými zvířaty z přírodovědecké výstavy Archa Noemova, která je zaměřena na ochranu přírody.

Komu patřily šaty s krinolínou?

14. 11. 2016 | Pro návštěvníky výstavy Retro připravily kurátorky zajímavou změnu. Vzácné druhorokokové šaty z poloviny 19. století s fialovým květinovým vzorem nahradily jinými šaty s krinolínou z téže doby. Důvodem výměny je ochrana historického oděvu, který by dlouhodobým vystavením mohl trpět.

Knihovna Karla Teiga

10. 11. 2016 | Depozitáře Knihovny Národního muzea ukrývají také celou řadu osobních knižních sbírek slavných osobností. Knihy o svých původních majitelích dokáží prozradit mnoho. O jejich zájmech, jazykových schopnostech, nebo třeba pečlivosti či smyslu pro humor. V tomto videu nahlédneme do knihovny Karla Teiga (1900–1951), významného českého kritika a teoretika moderního umění a výrazné osobnosti české meziválečné avantgardy.

Nová Guinea – ostrov lovců lebek

8. 11. 2016 | Nová Guinea je největší tropický ostrov na světě. Nachází se severně od Austrálie a politicky náleží dvěma státům – Papui-Nové Guineji a Indonésii. Do povědomí se Nová Guinea dostala hlavně kvůli lovu lebek a kanibalismu.

Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

4. 11. 2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.

Dámská móda v minulém století – protektorát

24. 10. 2016 | Mohlo by se zdát, že během trvání protektorátu lidé neměli čas na módu. Ostatně výběr látek byl omezený a oblečení bylo od určité doby k sehnání pouze na přídělové lístky. Ženy však stále toužily po eleganci a i za této složité situace se o módu zajímaly.

Kovové pásy ze Slezska, oblast Těšínska a Jablunkovska

21. 10. 2016 | Překrásné kovové pásy pochází ze Slezska, z oblasti Těšínska a Jablunkovska. Slezské stříbrné pásy nosily ženy i svobodné dívky k těšínskému a jablunkovskému kroji během slavnostních příležitostí.