Didžeridu ve sbírkách Národního muzea

27. 6. 2016 | Australský hudební nástroj didžeridu se vyznačuje specifickou technikou hraní i nezaměnitelným zvukem. Objevuje se v legendách, je vyobrazeno na skalních malbách a používá se při řadě aboridžinských ceremonií. Přestože je pro Austrálii tak typické, nacházel se až donedávna ve sbírkách Náprstkova muzea pouze jediný kus. Vloni přibyl druhý, který umožňuje zajímavé srovnání.

Nejzajímavější dotazy – k čemu to sloužilo?

9. 6. 2016 | Mezi dotazy, které Národní muzeum od veřejnosti dostává, se často objevují i prosby o určení "záhadných" předmětů.

Unikátní hokejové trofeje ve sbírkách Národního muzea

30. 5. 2016 | V Síni slávy Českého svazu ledního hokeje jsou v současnosti vystaveny dva z nejvýznamnějších exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea, vztahujících se k dějinám českého ledního hokeje před druhou světovou válkou. Jedná se o dvě sportovní trofeje – putovní pohár Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG) a vůbec první trofej slavného Spenglerova poháru, který je nejstarším turnajem klubových mužstev v ledním hokeji v Evropě.

Svět zvířat objektivem Josefa Váchala

28. 4. 2016 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea uchovává ve svých sbírkách cenný fotoarchiv grafika Josefa Váchala. V kolekci se nachází i výtvarníkova autorská fotografie otištěná v časopise Svět zvířat v roce 1915. Téhož roku Váchal od časopisu obdržel ve slosování dokonce výhru – angorskou kočku.

Pravěké keramické bubny

20. 4. 2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.

Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

22. 3. 2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.

Dům Vojty Náprstka v Milwaukee

17. 3. 2016 | Vojta Náprstek je znám především jako zakladatel Českého průmyslového muzea, politik, mecenáš a iniciátor vzniku prvního ženského vzdělávacího spolku v Čechách – Amerického klubu dam. Většina dochovaných fotografií jej zobrazuje jako usedlého muže v letech, nicméně v mládí byl také radikální revolucionář. Jako student práv vídeňské univerzity se zapletl do revoluce v roce 1848 a z obavy před persekucí a zatčením uprchl do Ameriky, kde strávil devět let svého života.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Sběratelovy Vánoce

21. 12. 2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?