Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Sběratelovy Vánoce

21. 12. 2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?

„Opice Hany Benešové“ - výjimečná dáma a její kožichy

17. 12. 2015 | S Hanou Benešovou jsou dnes spojována adjektiva jako přirozená, společenská, ale hlavně elegantní. Manželka dlouholetého ministra zahraničních věcí a posléze druhého československého prezidenta je historií vnímána jako pozitivní osobnost. Byla vlastně naší první první dámou, protože Charlotta Masaryková byla nemocná a na veřejnosti se objevovala spíše výjimečně. Role manželky diplomata a prezidenta se zhostila paní Hana s elegancí sobě vlastní. Její kožich z „opičí kůže“ patří mezi nejcennější předměty sbírky novodobého textilu Národního muzea.

Misionář pod Kilimandžárem

15. 12. 2015 | Ve sbírkách Náprstkova muzea je uložena jedna z nejrozsáhlejších sbírek dokumentujících kulturu místních obyvatel v okolí hory Kilimandžáro. Tento soubor pochází z období na přelomu 19. a 20. století a je svým rozsahem a významem srovnatelný se sbírkou dr. Emila Holuba, která je rovněž uložena v Náprstkově muzeu. Dárcem této sbírky byl muž, který spojil svůj život s východní Afrikou: Martin Bohdan Lány (1876 – 1941).

Odpočinek na útěku do Egypta zachycený v alabastru

10. 12. 2015 | Vánoční příběh o narození Ježíše Krista připomínají zejména výjevy spojené s okamžikem, kdy se zástupy přicházejí poklonit k jesličkám. Prohlédněte si krásný alabastrový reliéf z našich sbírek, který zachycuje méně radostnou chvíli – útěk svaté rodiny z Betléma.

Pes Kvik - čtyřnohý přítel zakladatele Sokola

3. 12. 2015 | V 19. století si lidé uchovávali různé prapodivné věci. Žlučníkové kameny, pupeční šňůry, dlažební kostky, ale také vycpaniny svých domácích mazlíčků. V Národním muzeu odpočívá i Kvik, pes Jindřicha Fügnera, jednoho ze zakladatelů Sokola.

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

26. 11. 2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.

Aerobik míří do Národního muzea

23. 11. 2015 | Český svaz aerobiku, fitness FISAF.cz v těchto dnech předává svou archivní sbírku do Národního muzea. V budoucnosti tak návštěvník bude moci spatřit například dresy několikanásobných mistrů světa v aerobiku, závodní obuv, cenné poháry, ale i talismany, které doprovázely reprezentační závodníky na mezinárodní závody.

Sportovci tělem i duší - Fleischmannovi

13. 11. 2015 | Do Národního muzea přišel syn prvorepublikového hokejového reprezentanta Miloslava Fleischmanna, synovec slavného hokejového mušketýra Jana Fleischmanna, aby obohatil Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu o rodinné fotografie z období počátku 20. století, kdy bratři Fleischmannové zářili na evropské hokejové scéně.