Národní muzeum vznikalo na zelené louce. Počátky sahají do roku 1818

9. 5. 2012 | Budova Národního muzea se řadí mezi nejvýznamnější stavby Prahy z 19. století. Kdo se nejvíce zasloužil o vznik této instituce?


Mění se globální klima? Odpovídá babočka admirál

7. 5. 2012 | Výstava Krása motýlích křídel, kterou mohli návštěvníci Národního muzea zhlédnout až do konce února, neukazovala návštěvníkům jen rozmanitost přírody a jejich nesčetných okřídlených zástupců. V hrubých obrysech se také věnovala oteplování Země.


VIDEO: Restaurátoři zachraňují prapor z konce 19. století

30. 4. 2012 | Američtí Češi patří mezi ty, kdo se podíleli na finanční sbírce na výstavbu Národního divadla. O jejich podpoře svědčí i jeden ze základních kamenů v suterénu divadla: pochází z Chicaga a je označen datem 1869.


Prohlédněte si portrét Marka Aurelia. Je mu více než 1 800 let

24. 4. 2012 | Hned dva sochařské portréty Marka Aurelia ze sbírky Národního muzea je možné spatřit v expozici Umění Starého světa v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. Starší z nich byl vyroben už ve druhém století našeho letopočtu.


2012 konec světa? Děti kukuřice mají jasno

23. 4. 2012 | V souvislosti s rokem 2012 se často hovoří o zkáze světa. Starý mayský kalendář totiž končí letošním prosincem. Máme se tedy bát? Potomci Mayů vědí o konci světa své.


Palác Kinských odkrývá taje starověkého Řecka

11. 4. 2012 | Unikátní památky ze Středomoří a Černomoří, ale také z okrajových oblastí antického světa, jsou vystaveny v expozici Umění Starého světa v paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. Jádro sbírky připravila Národní galerie v Praze spolu s Národním muzeem.


Unikátní loutky včetně Spejbla s Hurvínkem. To vše nabízejí Prachatice

6. 4. 2012 | Sto let starý kašpárek, Mánička, Žeryk i vzácné exponáty Mikoláše Alše. To vše a ještě více vás přivítá v Prachaticích v Muzeu české loutky a cirkusu.


Česká muzea a galerie můžete navštívit i z pohodlí domova

3. 4. 2012 | Národní muzeum neustále rozvíjí unikátní on-line prezentaci muzejních a galerijních sbírek. Na www.esbirky.cz už dnes návštěvníci naleznou fotografie více než 10 000 předmětů.


Na vlastní oči: Šavle zbojníka Ondráše v Národopisném muzeu

3. 4. 2012 | Ondráš nebyl jen pouhou osobou z bájí a pověstí, která nikdy neexistovala. Zbojník skutečně žil na Valašsku, kde můžete stále obdivovat místa spojená s jeho pobytem. Životu Ondráše se věnuje také výstava v Národopisném muzeu - Musaion.


Navštivte nejkrásnější novorenesanční stavbu Prahy

2. 4. 2012 | Aktuální slunečné počasí láká k mnoha výletům. Pokud jej využijete a projdete se po nábřeží Vltavy, zaujme vás jedna z nejkrásnějších pražských novorenesančních staveb - Muzeum Bedřicha Smetany.