Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

6. 3. 2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.

Pavouci v lidských obydlích – 2. díl

9. 2. 2017 | Druhý díl seriálu o pavoucích, kteří doprovázejí naše obydlí, je věnovaný poměrně nenápadnému druhu. Pokud ale máte v okolí skály nebo velké hromady kamení, můžete se s ním potkat. Porozhlédněte se v noci po stropě a po stěnách – objevíte ho?

Unikátní nahrávky árií z Dvořákovy Rusalky na šelakových gramodeskách z počátku 20. století

8. 2. 2017 | V roce 1877 Thomas Alva Edison vynalezl a následně patentoval svůj vynález fonograf a umožnil tak zaznamenávat zvuk na voskové válečky. Emile Berliner v roce 1887 patentoval gramofon a gramofonovou desku, která se stala největším soupeřem voskového válečku a později ho zcela vytlačila. Na mnoho let tak byla hlavním nosičem pro zaznám a reprodukci zvuku. Tito dva vynálezci odstartovali zcela nový směr - zvukový průmysl.

Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25. 1. 2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.

Rozhovor s Martinem Manojlínem o technice tisku z výšky a exlibris

20. 1. 2017 | Knihovna Národního muzea, Oddělení knižní kultury, spravuje druhou největší sbírku exlibris v republice. Ve svých fondech uchovává exlibris historická i moderní, převážně české provenience. V loňském roce sbírky obohatily také 4 grafické bibliofilské soubory a soubor 10 exlibris, které výborně dokumentují rozvoj grafické techniky tisku z výšky ve 21. století. V rozhovoru s jejich autorem, grafikem Martinem Manojlínem, Vám přiblížíme nejen techniku experimentálního mnohobarevného linorytu, v níž je expertem, ale i problematiku provázející vznik exlibris a sběratelský život kolem něj.

Krása pravěkých korálků II.

19. 1. 2017 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme jednoduché korálky z nebarveného skla.

Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11. 1. 2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.

Afrika plná masek – IV. díl

10. 1. 2017 | Ve sbírkách Náprstkova muzea se nachází soubor několika jorubských masek gelede z Nigerie. První masky tohoto typu se dostaly do muzea v roce 1925 v rámci pozůstalosti obchodníka s korálky.

Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

4. 1. 2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.

Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15. 12. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.