Krása pravěkých korálků II.

19. 1. 2017 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme jednoduché korálky z nebarveného skla.

Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11. 1. 2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.

Afrika plná masek – IV. díl

10. 1. 2017 | Ve sbírkách Náprstkova muzea se nachází soubor několika jorubských masek gelede z Nigerie. První masky tohoto typu se dostaly do muzea v roce 1925 v rámci pozůstalosti obchodníka s korálky.

Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15. 12. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

Od Flugblätteru k Šípům: evoluce humoru v česko-amerických novinách ze sbírek Náprstkova muzea

14. 12. 2016 | Ve sbírkách knihovny Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur se nachází velmi početná sbírka tisků, novin a časopisů, kterými si ulehčovali stesk po domově či udržovali povědomí o dění v krajanské komunitě čeští emigranti v evropských zemích i v zámoří. Zcela výjimečné místo počtem titulů i objemem mezi nimi zaujímají periodika těch Čechů, kteří se ve dvou uplynulých stoletích přestěhovali do Ameriky.

Výrobci dřevěných hraček ze Skašova

2. 12. 2016 | Skašov leží mezi Nepomukem a Přešticemi, jižně od Plzně. V roce 1854 se nazýval Lhota Kašova, později Lhůta. Levné dřevěné skašovské hračky byly oblíbené pouťové a jarmareční zboží. V polovině 20. století se ve Skašově věnovalo výrobě hraček 52 rodin.

Oltář ze Slavětína

29. 11. 2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.

Knihovna Karla Teiga

10. 11. 2016 | Depozitáře Knihovny Národního muzea ukrývají také celou řadu osobních knižních sbírek slavných osobností. Knihy o svých původních majitelích dokáží prozradit mnoho. O jejich zájmech, jazykových schopnostech, nebo třeba pečlivosti či smyslu pro humor. V tomto videu nahlédneme do knihovny Karla Teiga (1900–1951), významného českého kritika a teoretika moderního umění a výrazné osobnosti české meziválečné avantgardy.

Nová Guinea – ostrov lovců lebek

8. 11. 2016 | Nová Guinea je největší tropický ostrov na světě. Nachází se severně od Austrálie a politicky náleží dvěma státům – Papui-Nové Guineji a Indonésii. Do povědomí se Nová Guinea dostala hlavně kvůli lovu lebek a kanibalismu.

Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

4. 11. 2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.