Pavouci v lidských obydlích – 7. díl

18. 7. 2017 | Léto je obdobím cestování, ovšem necestujeme jen my k moři, ale i mnoho cizinců zavítá do naší vlasti. Prohlížejí si historická centra našich měst a co nevidí? Fasády domů znečistěné špinavými skvrnami. Jen málokdo ví, že viníkem je malý pavouk.

Pavouci v lidských obydlích – 6. díl

12. 6. 2017 | Po skalách a stěnách lidských stavení i za ostrého slunečního svitu poskakují drobní pavoučci. Jsou to skákavky. Jakmile na ně ale dopadne sebemenší stín blížícího se nebezpečí, bleskově se schovají v nejbližší štěrbině. Jen jedna skákavka je odvážnější a zvědavě nakukuje i do našich příbytků.

Lidové podmalby na skle, rozvinutá tvorba Vincenze Jankeho

6. 6. 2017 | Podmalby na skle užívané ve venkovském prostředí tvoří specifickou oblast tradiční kultury. Svou prostotou a mnohdy svérázným zpracováním nám přibližují lidové vnímání světa. Charakteristická je pro ně bohatost regionálních vyjádření i různá úroveň propracovanosti děl. Mezi významné tvůrce lidových podmaleb patří Vincenz Janke ze severních Čech, na jehož rozvinutou tvorbu chceme upozornit.

Výstava Retro inspiruje aneb od skici k nové sukni

26. 5. 2017 | Retrodne Staň se manekýnkou nebo manekýnem v listopadu loňského roku se zúčastnily desítky dětí. Všechny děti, které správně vyplnily náš kvíz, si mohly vylosovat malý dárek. Vítězové tomboly dostali hodnotné retro dárky od partnera akce vydavatelství Burda.

Retro letí i na Slovensku!

18. 5. 2017 | V rámci doprovodného programu ke slovenské výstavě Nech šije! se uskutečnila v kavárně Slovenské národní galerie veřejná diskuse k tématu československé módy v období 1945–1989. Jednou z mluvčích byla i autorka výstavy Retro – Míra Burianová. Jaké je česko-slovenské retro?

Pavouci v lidských obydlích – 5. díl

15. 5. 2017 | Všimli jste si ve sklepě, v hromadě kamení nebo ve škvírách ve zdi zvláštní nafialovělé pavučiny? Říkali jste si, který že pavouk to umí snovat modře? Dnes Vám ho představíme. Je to náš nenápadný společník – cedivka domovní.

Pavouci v lidských obydlích – 4. díl

19. 4. 2017 | Když se řekne invazní živočich, většina z nás si asi vybaví mandelinku bramborovou nebo plzáka španělského. Některá zvířata se ale šíří poměrně nenápadně. Jedním z nich je tento nevýrazný pavouk, se kterým se v našich domácnostech zřejmě budeme setkávat čím dál častěji.

Trilobití drobota ze sbírek Národního muzea

28. 3. 2017 | Zkamenělé krunýře trilobitů jsou známé ze všech kontinentů a snad každé přírodovědecké muzeum má nějaké ve svých sbírkách. Národní muzeum se krom dospělých trilobitů může pyšnit také množstvím drobných vývojových stádií těchto dávno vymřelých členovců. Velká část tohoto materiálu pochází ze sbírek francouzského inženýra Joachima Barranda, který popsal vývoj trilobitů od nejmenších larev po dospělé jedince již před více než 160 lety.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17. 3. 2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Pavouci v lidských obydlích – 3. díl

15. 3. 2017 | Evropští arachnologové již po osmnácté vyhlásili Pavouka roku. Letos se jím stal křižák podkorní. A protože se často vyskytuje v těsném okolí lidských stavení, chat, verand, plotů apod., kde se stěsná i do sebemenší škvíry, je mu věnován třetí díl tohoto seriálu.