Cesty bratří Leopolda a Bedřicha hrabat Berchtoldů

17. 1. 2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...

Milá Constanze... Paleontolog odpověděl na lístek, který do Čech doputoval na balonku z Německa.

2. 2. 2018 | Muzeum není jen o výstavách a "dělání vědy". Jeho neméně důležitou rolí je i vzdělávání. To měl na paměti i paleontolog Boris Ekrt, který minulý rok nalezl v areáu Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Počernicích zelený balonek s lístečkem od malé Constanze. Balonek k nám doputoval až z Německa.

Nejzajímavější dotazy – (ne)obyčejná nádoba

26. 1. 2018 | Jeden z dalších dotazů z řad veřejnosti, který představíme v naší rubrice, se týká na první pohled nepříliš zajímavé nádoby. O to více překvapí vyjádření odbornice z Národního muzea.

Kámen, který roste jako z vody

11. 1. 2018 | Kolikrát jste si asi povzdychli nad nevzhlednými usazeninami vodního kamene ve vaší rychlovarné konvici? A co má tento jev společného s přírodními procesy vzniku hornin?

Pavouci v lidských obydlích – 12. díl

27. 12. 2017 | V posledním díle seriálu o našich pavoučích souputnících představím pavouka, jehož samce v bytě nejčastěji nacházíme právě nyní, koncem roku. Oním „Vánočním“ pavoukem je sice skrytě žijící, ale občas se na procházky vydávající snovačka domácí.

Vánoční řetěz vypráví dojemný příběh z druhé světové války.

22. 12. 2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.

Pavouci v lidských obydlích – 11. díl

21. 11. 2017 | Jedenáctý díl seriálu o pavoucích, kteří s námi sdílí naše příbytky, nás zavede do podzemí. Tedy, v řeči lidských stavitelů, do sklepů. Posviťme si na pavouka, který žije obklopen černočernou tmou.

Africké cesty dr. Emila Holuba

26. 10. 2017 | Emil Holub podnikal své cesty s ambicí objevovat a prozkoumávat dosud neprobádaná území Afriky. Toužil stanout mezi věhlasnými africkými cestovateli, kteří se zapsali do dějin objevování černého kontinentu. Cílem jeho cest bylo procestování celé Afriky od jižního pobřeží až po severní.

Pavouci v lidských obydlích – 10. díl

20. 10. 2017 | Podzim je období, kdy pavouci hledají úkryty, ve kterých by mohli bezpečně přečkat zimu. Pavouky, kteří žijí volně v přírodě, ale za své „zimní sídlo“ si vybírají naše domovy, označujeme jako hemisynantropní. Jedním ze zástupců této skupiny je šestiočka ryšavá.

Pavouci v lidských obydlích – 9. díl

25. 9. 2017 | Noční duch – tak by se dal nazvat pavouk představený v devátém dílu seriálu o synantropních pavoucích. Skálovka domácí je tmavý pavouk, který vychází na lov v noci. Díky jeho rychlému běhu se nám před očima většinou jen mihne. Kde je ale schovaný přes den?