VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

17.09.2015 | Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur ve svých depozitářích skrývá mnohé poklady. Patří mezi ně i africké nádoby na pivo. Naše video vás seznámí nejen s tradičním vařením piva v Africe, ale i s moderním pivovarnictvím tohoto kontinentu.

Tradiční africké pivo v ničem nepřipomíná zlatavý mok, na které jsme zvyklí z našich končin. Jeho konzistence je spíše kašovitá a vzniká zkvašením rozžvýkaných obilných zrn. Potom, co nějaký čas kvasí, se několik dní vaří. Nakonec musí být pivo zkonzumováno v poměrně krátkém čase, protože velmi rychle podléhá zkáze.

Pití piva je v Africe velmi společenskou záležitostí. I tradiční piva jsou konzumována několika lidmi najednou pomocí brček.

Nádoby, ve kterých celý proces výroby piva a konzumace probíhá, mají kulovitý tvar a široké hrdlo, aby se nápoj dal dobře míchat a také dobře pít. Tento mok se totiž tradičně konzumuje pomocí brčka, vždy ve větším počtu lidí.

Fotografie. Tradiční africké nádoby na pivo. Zdroj: Národní muzeum

Předpokládá se, že podobně probíhala výroba piva i v evropském pravěku. O pravěkém pití piva si můžete přečíst více ve článku I v pravěku teklo pivo proudem.

Ačkoli se ještě dnes na některých místech Afriky vaří pivo tradičním způsobem, mezi Afričany stoupá popularita piv evropských. Mimo světových značek, které záhy opanovaly velkou část afrického trhu, se velké oblibě také těší desítky malých místních pivovarů vařících pivo evropským způsobem.

Fotografie. Moderní africká piva jsou podobná jako ta naše. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

I v pravěku teklo pivo proudem

Africký polštář z rudolfinských sbírek cestuje za oceán

 

(EK)

Mimoevropské kultury