FOTOGALERIE: Obrázky z Onoho světa

06.02.2015 | Na výstavě Onen svět v Národopisném muzeu – Musaionu najdete odpovědi na otázky, jak se naši předci pomocí zvyků a tradic vyrovnávali s kritickými momenty života, mezi něž patří i smrt. Jsou tu k vidění i předměty používané při loučení se zemřelým.

V Národopisném muzeu - Musaionu najdete další výstavu z výstavního cyklu Smrt. Výstava s názvem Onen svět je zaměřena na fenomén smrti a její místo v lidové kultuře a tradici v 19. a na počátku 20. století. Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po rozloučení s nebožtíkem udržovány. Výstava je k vidění od 24. července 2014 do 12. července 2015.

Součástí výstavy jsou předměty používané při loučení se zemřelým – například rakev, kříž, pohřební a smuteční textilie, i předměty poukazující na víru pozůstalých, které často symbolizují spojení křesťanské tradice s pohanskými zvyky – svíčka, růženec, modlitební knížka nebo svaté obrázky.

Živůtek (zdroj: Národní muzeum)

Kabátek (zdroj: Národní muzeum)

Smuteční ženské rukávce (zdroj: Národní muzeum)

Smuteční zástěra (zdroj:Národní muzeum)

Smuteční čepec (zdroj: Národní muzeum)

Ženský smuteční pás (stanka). Zdroj: Národní muzeum

Smuteční šatka (zdroj: Národní muzeum)

 

Morana (zdroj: Národní muzeum)Morana – figura představující smrt byla vynášena z vesnic, aby s ní odešla zima a smrt (zdroj: Národní muzeum)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAM DÁL?

 

VIDEO: Vypravte se na Onen svět

VIDEO: Ázerbájdžán – čarovná země ohně

Smrt navštíví i Náprstkovo muzeum

 

 

(dan)