Dvořákovu Nelahozeves doprovázely melodie z celého světa

18. 9. 2012 | Národní muzeum - Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi hostovalo na začátku září tradiční hudební událost. Letošní slavnostní koncert se nesl v duchu pestré mezinárodní spolupráce mladých hudebníků a hudebnic.

Socha Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Jako každý rok i letos se 8. září, tedy v den výročí narození skladatele Antonína Dvořáka, konal slavnostní koncert v jeho rodném domě  v Nelahozevsi, kouzelné vísce nedaleko Kralup nad Vltavou. Ačkoliv dominantou obce je překrásný renesanční zámek, místní jsou právem hrdí především na rodný dům světoznámého skladatele, kde dnes sídlí Památník Antonína Dvořáka.

Turisté mohou dojít z Kralup do Nelahozevsi pěšky po „Dvořákově stezce“, ostatní se svézt vlakem půvabnou krajinou. Ti, kdo letos dorazili, měli možnost se podívat do kostelíka, kde byl Dvořák pokřtěn, vyslechnout si slavnostní řeč paní starostky obce Nelahozeves Petry Urbanové a především – vyslechnout si slavnostní koncert.

Letošní rok se o zajímavý program postaral Komorní ansámbl mladých Praha.

Soubor, složený ze studentů Pražské konzervatoře, je výjimečný jak svým pestrým mezinárodním složením, tak především kvalitou a nadšením mladých muzikantů.

Pod taktovkou dirigenta Chuhei Iwasakiho si návštěvníci poslechli skladbu soudobého japonského skladatele Yasushi Akutagawi, následovaly tradičně skladby Antonína Dvořáka. V podání mezzosopranistky Anny Šimkové zazněly některé z Biblických písní a závěr koncertu patřil světoznámé Serenádě E dur.

Úspěch koncertu byl veliký a tak nezbývá, než pozvat na příští, již 62. ročník, který se bude konat opět na začátku v září v Památníku Antonína Dvořáka v Nelahozevsi.

GALERIE

gallery


Další expozici Národního muzea věnovanou slavnému skladateli najdete v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze.

 

(MAD)