Dvakrát porazil Frištenského. Jeho trofej můžete nyní spatřit na vlastní oči.

26. 9. 2012 | Na výstavě Sportsmeni v zemích českých máte šanci spatřit pozoruhodný pás zápasníka Josefa Šmejkala. Tento borec, který dokázal dvakrát porazit neméně slavného Gustava Frištenského, získal fantastickou trofej před více než sto lety.

foto: zápasnický pás před restaurováním

Pás z modrého sametu zdobený kovovými ornamenty získal v roce 1910 zápasník v klasickém i volném stylu Josef Šmejkal neboli Joe, jak si nechával říkat. O pás se bojovalo v Brombergu. O okolnostech zápasu, ve kterém jej Šmejkal získal, toho příliš nevíme. Je však sporné, zda jej  mohl nosit, neboť pás měří 130 centimetrů. Není jasné, zda tato délka mohla borci v těžké váze stačit.

Pás bylo nutné před výstavou opravit, protože na kovovém ornamentu zahlodal zub času. Části ornamentu chyběly a bylo potřeba je vyhotovit znovu a vsadit na určené místo. Pás bylo nutné také vyčistit a vrátit mu zašlý lesk.

Restaurátor Martin Fořt, který se kovové části pásu věnoval, popisuje, s jakými potížemi se při restaurování potýkal: "Uprostřed ornamentu na pásu je zřejmé, že tu chybí koruna. Při nedostatku informací o původu pásu není možné zjistit, o jaký typ koruny se jedná." V úvahu připadaly dva typy - německá, která by však svým tvarem do pásu příliš nezapadla, nebo česká.

Martin Fořt pokračuje: "O české koruně mluvím jen proto, že rudé kameny zdobící pás, jsou české pyropy. Mají krvavě červenou barvu. Tento druh se vyskytuje pouze u nás. Lze tedy spekulovat o tom, zda-li byl pás vyroben v českých zemích nebo v místě zápasu. " Vzhledem k tomu, že výrobce ani návrháře pásu se nepodařilo dohledat, zůstalo místo na pásu prázdné, protože není možné přesvědčivě doložit, jaká koruna zde dříve byla. Ornament pásu tím ovšem na kráse nijak neutrpěl.

Ve fotogalerii najdete fotografie před a po restaurování.

gallery

Zápasníci Josef Šmejkal a Gustav Frištenský se proti sobě postavili celkem čtyřikrát. Při prvním utkání v květnu 1904 v Praze byl boj dlouho nerozhodný. Šmejkal kvůli zranění zápas vzdal. Druhý zápas téhož roku Frištenský vyhrál. Potřetí se oba rivalové utkali až v červnu 1913 na pražské Slavii. Frištenský neporazil Šmejkala ve stanovené lhůtě, a tak prohrál. Poslední zápas se odehrál v roce 1923. Šmejkal nad svým sokem zvítězil. K vítězství mu pravděpodobně pomohlo i zranění soupeře.

 

O borcích a zápasnících přelomu 19. a 20. století se dozvíte víc na výstavě Sportsmeni v zemích českých, která je od 7. září 2012 k vidění v Národním památníku na Vítkově.

 

(dan)