Retro letí i na Slovensku!

18. 5. 2017 | V rámci doprovodného programu ke slovenské výstavě Nech šije! se uskutečnila v kavárně Slovenské národní galerie veřejná diskuse k tématu československé módy v období 1945–1989. Jednou z mluvčích byla i autorka výstavy Retro – Míra Burianová. Jaké je česko-slovenské retro?


Využijte poslední možnost a navštivte Retro!

21. 7. 2017 | Máte poslední možnost navštívit výstavu Retro! Výstava bude otevřena do neděle 23. 7. 2017.


Výstava Retro inspiruje aneb od skici k nové sukni

26. 5. 2017 | Retrodne Staň se manekýnkou nebo manekýnem v listopadu loňského roku se zúčastnily desítky dětí. Všechny děti, které správně vyplnily náš kvíz, si mohly vylosovat malý dárek. Vítězové tomboly dostali hodnotné retro dárky od partnera akce vydavatelství Burda.


Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17. 3. 2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.


Retroden s módou, která nestárne

10. 2. 2017 | Když retro, tak jedině padesátá léta! Autorky výstavy Retro se rozhodly představit v Národním muzeu návštěvníkům nejen historii, ale i současnost. Společně s návrhářkou Hanou Noble vytvořily program, který vyvrcholil módní přehlídkou značky Lazy eye.


Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

4. 1. 2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.


Půvabné manekýnky a galantní manekýni v Národním muzeu

7. 12. 2016 | Retro den Staň se manekýnkou nebo manekýnem byl dalším z víkendových doprovodných programů pro děti k výstavě Retro. A protože výstava věnuje módě velký prostor, nemohou módní přehlídky v doprovodných programech chybět. Ta první byla trochu netradiční, neboť předvedla nikoli současné modely, ale filmové kostýmy z fundusu České televize.


Elegance minulosti a divoká síla přírody na jedné fotografii

22. 11. 2016 | Připravili jsme jedinečnou sérii fotek, která propojuje dvě největší výstavy, které se nacházejí v Nové budově Národního muzea. Snímky zachycují krásu a eleganci šatů z výstavy Retro ve spojení s divokými zvířaty z přírodovědecké výstavy Archa Noemova, která je zaměřena na ochranu přírody.


Komu patřily šaty s krinolínou?

14. 11. 2016 | Pro návštěvníky výstavy Retro připravily kurátorky zajímavou změnu. Vzácné druhorokokové šaty z poloviny 19. století s fialovým květinovým vzorem nahradily jinými šaty s krinolínou z téže doby. Důvodem výměny je ochrana historického oděvu, který by dlouhodobým vystavením mohl trpět.


Dámská móda v minulém století – protektorát

24. 10. 2016 | Mohlo by se zdát, že během trvání protektorátu lidé neměli čas na módu. Ostatně výběr látek byl omezený a oblečení bylo od určité doby k sehnání pouze na přídělové lístky. Ženy však stále toužily po eleganci a i za této složité situace se o módu zajímaly.