Jak se rodí krása věcí minulých

9. 1. 2015 | Podívejte se s námi do kovářské dílny na výrobu schránky na amulety.


Na vernisáži výstavy Rituály smrti šlehaly plameny

11. 11. 2014 | Další výstava z cyklu SMRT byla zahájena! Pod názvem Rituály smrti představí nejrůznější podoby rituálů spojené s umíráním. Podívejte se na video z veřejné vernisáže výstavy.


Začtěte se i vy do portálu Muzeum 3000!

3. 11. 2014 | Zpravodajský portál Muzeum 3000 Vám přináší novinky a zajímavosti k aktuálním výstavám a událostem v Národním muzeu. Nabízí také možnost nahlédnout do zákulisí muzejnické profese, seznámit se zajímavými výkumnými, výstavními nebo vzdělávacími projekty, s osudy sbírkových předmětů nebo s objekty Národního muzea.


Projekt HEUREKA! pomohl žákům s přírodovědnými předměty

18. 9. 2014 | Národní muzeum spolupracovalo na projektu s názvem HEUREKA! aneb podpora badatelsky orientovaných aktivit žáků ZŠ v přírodovědných předmětech. Projekt byl zaměřen na výuku přírodovědných předmětů (zejména biologie, geologie a příbuzných oborů).


VIDEO: Navštivte naposled výstavu Čas zámořských objevů

9. 9. 2014 | Již tuto neděli 14. září 2014 končí výstava Čas zámořských objevů, která mimo jiné ukazuje, jaké kulturní a historické hodnoty byly po objevení Nového světa zničeny conquistadory. Byly to právě dobyvatelské výpravy, z nichž se do Evropy přivážely drahé kovy, otroci a nové plodiny, což zcela změnilo ekonomické fungování starého světa a život jeho obyvatel.


Kterak František Hais k flašinetu přišel

3. 9. 2014 | Flašinet žije! Tak zněl název festivalu pod patronací Českého muzea hudby, který představil české i zahraniční flašinetáře a jejich produkci v kulisách Starého Města a Malé Strany. Zvuk kolovrátků nesoucí se od schodů Karlova mostu na okamžik připomněl doby minulé, kdy flašinet býval pevnou součástí ulic, rynků a návsí. Jak ale flašinet skutečně žil v době své největší obliby v 19. století?


VIDEO: Země černých faraonů v Náprstkově muzeu

15. 8. 2014 | Výstava Země černých faraonů v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur poodhaluje tajemství starověké Núbie, přibližuje archeologické výzkumy Národního muzea v Súdánu a představuje dějiny starověké Núbie od sklonku pravěku po rané křesťanské období.


VIDEO: Unikáty zemských muzeí zavítaly do Prahy

5. 8. 2014 | Hlava Kelta, Věstonická venuše a meteority z Opavy-Kylešovic jsou od 5. do 27. srpna 2014 vystaveny v Nové budově Národního muzea na putovní výstavě Unikáty zemských muzeí.


Restaurování sousoší Nový věk od Vincence Makovského

28. 7. 2014 | Monumentální sousoší Nový věk od sochaře Vincence Makovského stojí před Novou budovou Národního muzea. Vzhledem ke stáří sousoší bylo třeba provést restaurátorský zásah, který by zamezil degradaci materiálů a vrátil jim jejich původní vzhled.


VIDEO: Vypravte se na Onen svět

23. 7. 2014 | Naši předci se vyrovnávali s kritickými momenty života, mezi něž patří i smrt, pomocí řady zvyků a tradic. Řada z nich je dodnes známá, další upadly v zapomnění. Jaké využití měly pro naše předky například škapulíře nebo domácí oltáříky? Odpovědi najdete na výstavě Onen svět v Národopisném muzeu – Musaionu.