VIDEO: připomeňte si atmosféru Pražské muzejní noci

17.08.2015 | 13. června 2015 ovládl Prahu další ročník Pražské muzejní noci. Akce, do které se tradičně zapojují desítky kulturních institutic, přilákala opět mnoho návštěvníků. Připomeňte si s námi jedinečnou atmosféru.


VIDEO: Na táboře v muzeu se děti nenudily

12.08.2015 | Dovádět v muzeu? Na příměstském táboře s Národním muzeem dovoleno!


VIDEO: Dvanáct obrazů s pohledy na památná místa Čech

11.08.2015 | V tomto díle seriálu Krása Historické budovy Národního muzea se seznámíme s dalšími obrazy, které jsou dílem Mařákovy školy. Odborník Národního muzea prozradí, proč tyto obrazy nedosahují takové kvality jako Mařákovy obrazy hradů nad hlavním schodištěm, ale také to, proč se poslední výplata samotnému Juliu Mařákovi do rukou nikdy nedostala.


VIDEO: Česká chalupa dnes

03.08.2015 | Výstava „Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes“ v Národopisném muzeu – Musaionu je věnována kulatému výročí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.


VIDEO: Mařákovy romantické obrazy hradů

30.07.2015 | Připravili jsme pro vás nový seriál, během kterého postupně odhalíme krásu Historické novorenesanční budovy Národního muzea. V prvním díle se seznámíme s obrazy Julia Mařáka.


Historie se stane budoucností - Architektonická soutěž

22.07.2015 | Národní muzeum vyhlašuje největší architektonickou soutěž na své expozice po více než 100 letech.


VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

20.07.2015 | Národní muzeum představí v desetidílném seriálu nejcennější předměty ze svých sbírek. S jednotlivými příběhy exponátů vás seznámí naši odborníci a jejich vyprávění doplní unikátní záběry. Poznejte s námi to nejcennější, co Národní muzeum opatruje.


Jak vzniká kniha? II. díl

24.06.2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu. Po výrobě ručního papíru přichází ke slovu výroba liter, vysázení štočků a nakonec jejich příprava pro tisk.


Prohlédněte si 3D rekonstrukci prvohorního moře

19.06.2015 | Přijďte na novou výstavu Jak se bude jmenovat? a ponořte se pod hladinu dávných moří, která se rozprostírala v místech, kde denně chodíte.


Jak vzniká kniha? I. díl

18.06.2015 | 18. 6. 2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu.