Tajemná moc afrických fetišů

05.10.2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.


VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

02.10.2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.


VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

23.09.2015 | V dnešním videu vás seznámíme s dalším vzácným předmětem z našich depozitářů. Je jím soška posvátného ibise ze starověkého Egypta, která se do sbírek Národního muzea dostala poměrně nedávno.


VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

17.09.2015 | Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur ve svých depozitářích skrývá mnohé poklady. Patří mezi ně i africké nádoby na pivo. Naše video vás seznámí nejen s tradičním vařením piva v Africe, ale i s moderním pivovarnictvím tohoto kontinentu.


VIDEO: Tisky ze 16. století odhalují svá tajemství

16.09.2015 | Národní muzeum je spoluřešitelem projektu, který zkoumá tisky z bohatých fondů zámeckých knihoven. Během jeho trvání došlo i k zajímavým objevům.


VIDEO: Lunety s výjevy z české minulosti

11.09.2015 | Dnešní díl seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea nás zavede do Panteonu. Sochy, busty a volné uměleckořemeslné prvky byly odvezeny na restaurování, některé zajímavé výzdobné prvky však zůstaly na svém místě. Mezi ně patří lunety, pendentivy a tzv. zrcadla.


Přírodovědci Národního muzea pracují i v noci

04.09.2015 | Práce entomologa zkoumajícího motýly (latinsky Lepidoptera) nekončí se západem slunce. Noční motýli – můry, začínají být aktivní brzy po setmění. Jak probíhá takové noční pozorování, poodhalil entomolog z Národního muzea Jan Šumpich.


Po střechách Historické budovy Národního muzea

28.08.2015 | Podívejte se s námi na jedinečné video ze střechy Historické budovy Národního muzea, kam se běžný návštěvník nepodívá.


VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

25.08.2015 | Kostra plejtváka myšoka se bezesporu stala symbolem Národního muzea. Možnost zakoupit kostru nadprůměrně velké samice, která uhynula u pobřeží Norska, zaujala už v roce 1887 bratry Václava a Antonína Friče, kteří se ji rozhodli pořídit jako exponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí.


VIDEO: Top předměty - Mozkovna neandrtálce

18.08.2015 | Ve sbírkách antropologického oddělení Národního muzea je uložen jeden z nejvýznamnějších předmětů Národního muzea: výlitek mozkovny neandertálského člověka, který zemřel na lokalitě Gánovce – Hrádek nedaleko Popradu. Tento nález je světový unikát. Dosud bylo objeveno pouze několik výlitků mozkovny zvířat. Sám kurátor předmětu Vítězslav Kuželka říká, že se jedná o majetek celého lidstva.