Jak zpracovávají maniok indiáni Jižní Ameriky?

16. 3. 2016 | Ačkoli u nás není maniok příliš znám, na světě patří společně s kukuřicí, bramborami, pšenicí a rýží mezi nejpěstovanější plodiny. A to převážně v tropických oblastech, neboť je velmi odolný jak proti suchu, tak proti škůdcům. Ve sbírkách Náprstkova muzea se nacházejí předměty, kterými tradičně jihoameričtí indiáni tuto plodinu zpracovávají.

Lidé kultury zvoncovitých pohárů

4. 3. 2016 | Na konci pravěkého období zvaného eneolit se po celé Evropě rozšířila kultura, kterou archeologové pojmenovali podle nádoby - zvoncovitého poháru. Tento bohatě zdobený pohár opravdu připomíná obrácený zvon. Využíval se nejspíše během picích slavností.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

16. 2. 2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Video: Afrika plná masek - II. díl

29. 1. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.

Masky kolem nás

19. 1. 2016 | Výstava v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích seznamuje návštěvníky s fenoménem masky – s jejími podobami, typy a funkcemi ve vzájemných kontrastech a souvislostech.

VIDEO: Top předměty - Novosvětská

14. 1. 2016 | Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka, zvaná „Z Nového světa“ či „Novosvětská“, patří k nejlepším kusům světové symfonické hudby. Originál její partitury se nachází ve sbírkách Národního muzea.

Sledujte rekonstrukci online – jak se staví lešení

12. 1. 2016 | Dění kolem Historické budovy Národního muzea zachycují dvě online kamery. Podívejte se na zrychlené video ze stavby lešení, které posloužilo pro dopravu materiálu k zajištění soch na balustrádě budovy.

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

26. 11. 2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.