VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

5. 11. 2015 | Mezi nejvýznačnější předměty ve sbírkách Národního muzea patří bílý vycházkový oblek Tomáše G. Masaryka.

Video: Afrika plná masek - I. díl

3. 11. 2015 | V několika následujících videích se podíváme za africkými maskami. Tento díl zachycuje ty nejvzácnější, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea.

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30. 10. 2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

VIDEO: Vstupní dveře v Panteonu Národního muzea

27. 10. 2015 | V dnešním díle seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea se znovu podíváme do Panteonu, který, ač zbaven soch, stále ohromuje zajímavými umělecko-řemeslnými prvky, které zůstaly na svém místě. V tomto videu se zaměříme na hlavní dveře, které do Panteonu vedou.

Výstava vypráví dávné příběhy z Číny

23. 10. 2015 | Na výstavě Říše středu se návštěvník seznámí s Čínou 3. - 17. století prostřednictvím zajímavých exponátů a jejich poutavých příběhů. Jeden z nich si můžete poslechnout v našem videu.

VIDEO: Pokrokové osvětlení Panteonu

20. 10. 2015 | Málokdo tuší, že osvětlení v Panteonu Národního muzea bylo na svoji dobu značně pokrokové. Na rozdíl od zbytku budovy, kde se svítilo plynem, zde byl zaveden elektrický proud. Zasloužil se o to podnikatel a vynálezce František Křižík.

VIDEO:Krby v Panteonu Historické budovy Národního muzea

7. 10. 2015 | Dnešní díl seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea nás opět zavede do Panteonu, který je srdcem celé muzejní budovy. Sochy, busty a volné uměleckořemeslné prvky byly odvezeny na restaurování, na místě však zůstaly dva krásné krby, o kterých pojednává toto video.

Tajemná moc afrických fetišů

5. 10. 2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

2. 10. 2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

23. 9. 2015 | V dnešním videu vás seznámíme s dalším vzácným předmětem z našich depozitářů. Je jím soška posvátného ibise ze starověkého Egypta, která se do sbírek Národního muzea dostala poměrně nedávno.