Video: Afrika plná masek - II. díl

29. 1. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.

Masky kolem nás

19. 1. 2016 | Výstava v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích seznamuje návštěvníky s fenoménem masky – s jejími podobami, typy a funkcemi ve vzájemných kontrastech a souvislostech.

VIDEO: Top předměty - Novosvětská

14. 1. 2016 | Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka, zvaná „Z Nového světa“ či „Novosvětská“, patří k nejlepším kusům světové symfonické hudby. Originál její partitury se nachází ve sbírkách Národního muzea.

Sledujte rekonstrukci online – jak se staví lešení

12. 1. 2016 | Dění kolem Historické budovy Národního muzea zachycují dvě online kamery. Podívejte se na zrychlené video ze stavby lešení, které posloužilo pro dopravu materiálu k zajištění soch na balustrádě budovy.

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

26. 11. 2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.

VIDEO: Podívejte se s námi do podzemí!

20. 11. 2015 | Během prací souvisejících s plánovaným hloubením tunelu mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea byla odkryta i část staré nepoužívané stoky.

VIDEO: Top předměty - Horoskop Albrechta z Valdštejna

16. 11. 2015 | Horoskop Albrechta z Valdštejna patří mezi deset nejvýznamnějších exponátů Národního muzea. Slavný vojevůdce a šlechtic Albrecht z Valdštejna byl znám tím, že astrologům velmi věřil a horoskopů si nechal sestavit několik. Horoskop, o kterém pojednává toto video, je však v mnoha ohledech jedinečný.

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

5. 11. 2015 | Mezi nejvýznačnější předměty ve sbírkách Národního muzea patří bílý vycházkový oblek Tomáše G. Masaryka.

Video: Afrika plná masek - I. díl

3. 11. 2015 | V několika následujících videích se podíváme za africkými maskami. Tento díl zachycuje ty nejvzácnější, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea.

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30. 10. 2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.