Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

16. 2. 2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Video: Afrika plná masek - II. díl

29. 1. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.

Masky kolem nás

19. 1. 2016 | Výstava v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích seznamuje návštěvníky s fenoménem masky – s jejími podobami, typy a funkcemi ve vzájemných kontrastech a souvislostech.

VIDEO: Top předměty - Novosvětská

14. 1. 2016 | Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka, zvaná „Z Nového světa“ či „Novosvětská“, patří k nejlepším kusům světové symfonické hudby. Originál její partitury se nachází ve sbírkách Národního muzea.

Sledujte rekonstrukci online – jak se staví lešení

12. 1. 2016 | Dění kolem Historické budovy Národního muzea zachycují dvě online kamery. Podívejte se na zrychlené video ze stavby lešení, které posloužilo pro dopravu materiálu k zajištění soch na balustrádě budovy.

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

26. 11. 2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.

VIDEO: Podívejte se s námi do podzemí!

20. 11. 2015 | Během prací souvisejících s plánovaným hloubením tunelu mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea byla odkryta i část staré nepoužívané stoky.

VIDEO: Top předměty - Horoskop Albrechta z Valdštejna

16. 11. 2015 | Horoskop Albrechta z Valdštejna patří mezi deset nejvýznamnějších exponátů Národního muzea. Slavný vojevůdce a šlechtic Albrecht z Valdštejna byl znám tím, že astrologům velmi věřil a horoskopů si nechal sestavit několik. Horoskop, o kterém pojednává toto video, je však v mnoha ohledech jedinečný.