Deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea

21. 4. 2016 | Z pravé balustrády rekonstruované Historické budovy Národního muzea byly deinstalovány tři sochy ženských figur. Podívejte se, jak celá akce probíhala.

Pravěké keramické bubny

20. 4. 2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.

VIDEO: Top předměty - Hlava Kelta

5. 4. 2016 | Opuková hlava z Mšeckých Žehrovic je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších předmětů v archeologických sbírkách Národního muzea. Význam této plastiky spočívá hned v několika rovinách - ať už jde o umělecké ztvárnění, informační potenciál, či zajímavé nálezové okolnosti tohoto artefaktu.

Jak vzniká kniha? III. díl

1. 4. 2016 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení v Chile od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které v tomto seriálu postupně představíme. V dnešním díle se zaměříme n samotné čerpání papíru.

Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

22. 3. 2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.

Jak zpracovávají maniok indiáni Jižní Ameriky?

16. 3. 2016 | Ačkoli u nás není maniok příliš znám, na světě patří společně s kukuřicí, bramborami, pšenicí a rýží mezi nejpěstovanější plodiny. A to převážně v tropických oblastech, neboť je velmi odolný jak proti suchu, tak proti škůdcům. Ve sbírkách Náprstkova muzea se nacházejí předměty, kterými tradičně jihoameričtí indiáni tuto plodinu zpracovávají.

Lidé kultury zvoncovitých pohárů

4. 3. 2016 | Na konci pravěkého období zvaného eneolit se po celé Evropě rozšířila kultura, kterou archeologové pojmenovali podle nádoby - zvoncovitého poháru. Tento bohatě zdobený pohár opravdu připomíná obrácený zvon. Využíval se nejspíše během picích slavností.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

16. 2. 2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.