Na vlastní oči: Šavle zbojníka Ondráše v Národopisném muzeu

3. 4. 2012 | Ondráš nebyl jen pouhou osobou z bájí a pověstí, která nikdy neexistovala. Zbojník skutečně žil na Valašsku, kde můžete stále obdivovat místa spojená s jeho pobytem. Životu Ondráše se věnuje také výstava v Národopisném muzeu - Musaion.

Co ukrývají tajuplné bedny? Otevřou se až v roce 2101

2. 4. 2012 | V depozitářích Národního muzea jsou více než sto let uloženy dřevěné bedny s tajuplným obsahem. Jde o památky po šlechtici Bohuslavu Jirušovi, které bude možné otevřít až v roce 2101.

Prohlédněte si předlohy k výzdobě Národního muzea

1. 4. 2012 | Historická budova Národního muzea obsahuje celou řadu jedinečných předmětů. Až do současnosti se zde například zachovaly unikátní prvky, které byly předlohou většiny vnějších a vnitřních ozdobných motivů a soch.

Nejdražší zlatá mince světa zavítala do Národního muzea

13. 3. 2012 | Legendární Double Eagle z roku 1933 na dva dny zakotvil v Nové budově Národního muzea. O výstavu, která byla zcela zdarma, panoval u laické i odborné veřejnsoti velký zájem.

Kam s tělem Gottwalda? Řešení nabídl až Vítkov

9. 3. 2012 | Po roce 1948 byl Národní památník na Vítkově používán k propagaci komunistického režimu. Spočinulo zde tělo Klementa Gottwalda. Místnost, kde se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, mohou návštěvníci od února shlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.

Stavba plátové zbroje ze středověku je složitější než puzzle

7. 3. 2012 | Spočítali byste, jak často jste nevšímavě prošli kolem "obyčejné" plátové zbroje? A přitom pouhá její stavba trvá hodiny.

Gottwalda balzamovali Sověti. Českoslovenští vědci o tělo jen pečovali

6. 3. 2012 | Život a smrt československého komunistického politika Klementa Gottwalda je zahalena rouškou tajemna. Neví se přesně, kde se narodil, pochybnosti dodnes panují také o kvalitě mumifikace Gottwaldova těla. Podzemní prostory, ve kterých se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, si mohou návštěvníci od února prohlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.

Vzácné šperky čeká renovace. Prohlédněte si je

3. 2. 2012 | Restaurátoři Národního muzea usilovně pracují na renovaci starobylých šperků. Moderními postupy se jim snaží vrátit původní barvu a lesk.