VIDEO: tvorba stop do výstavy Po stopě Karla Maye

18. 12. 2012 | Poznáte ze stop otištěných v půdě, jaký příběh se při jejich vzniku odehrál? Vyzkoušejte si to na výstavě Po stopě Karla Maye v Národním muzeu - Náprstkově muzeu.

Jak vypadal automobil Ferdinanda d´Este?

6. 12. 2012 | Na výstavě Monarchie, která se otevírá už 13. prosince 2012 v Nové budově Národního muzea, najdete i osobní parní automobil, který patříval Františku Ferdinandovi d´Este.

Kouzelný hrací strojek ze Švýcar

14. 11. 2012 | Na první výstavě z cyklu Monarchie najdete mezi orchestriony, flašinety a dalšími automatofony skutečné lahůdky. Jednou z nich je i švýcarská hrací skříň.

Mariánský sloup byl stržen rozvášněným davem

4. 10. 2012 | Fragmenty sloupu ze Staroměstského náměstí jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea. V součané době vzniká kopie této památky, která nepřežila revoluční vášně v roce 1918.

Oslav Dne české státnosti se zúčastnili krajané z celého světa

1. 10. 2012 | Národní muzeum se jako jeden z organizátorů slavnostního večera spolupodílelo na oslavě státního svátku, jehož cílem je udržovat, propagovat a oživovat tradice, na nichž je založena moderní česká státnost.

Exponáty Náprstkova muzea nadchly Maory

12. 9. 2012 | Vzácní hosté až z druhého konce světa přinesli do muzea živou atmosféru své autentické současné polynéské kultury, provázané s kmenovými tradicemi.

Potomek Bohuslava Jiruše hovoří o odkazu svého předka

11. 9. 2012 | Od jara 2012 jsou na výstavě Vynálezci a vynálezy k vidění tajemné Jirušovy bedny. Jejich vystavení zaujalo pana Kotrlíka, potomka Bohuslava Jiruše, který shodou okolností pokračuje v rodinné tradici a stal se také lékařem. Poslechněte si jeho názor na Bohuslava Jiruše a na připomenutí jeho odkazu.

Navštivte výstavu Sportsmeni v zemích českých

6. 9. 2012 | V pátek 7. září se pro návštěvníky otevírá v Národním památníku na Vítkově výstava Sportsmeni v zemích českých z cyklu Monarchie. Podívejte se s námi do zákulisí výstavy.

Deník mladého sportsmena odhaluje počátky sportu u nás

30. 8. 2012 | Zápisky Josefa Rösslera-Ořovského přináší svědectví o zrodu bruslení, lyžování, veslování a dalších sportů v českých zemích.

Měl by se na Malostranské náměstí vrátit pomník maršála Radeckého?

20. 8. 2012 | V současné době se znovu vášnivě diskutuje o obnově dvou sochařských děl, která kdysi stála na významných pražských náměstích. Pomník maršála Radeckého i fragmenty Mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí zatím odpočívají v Lapidáriu Národního muzea.