Století valčíku a polky vás přenese na taneční parket

19. 4. 2013 | Závěr výstavního cyklu Monarchie je ve znamení tance! Národní muzeum zve od pátku 19. dubna 2013 do Českého muzea hudby na výstavu Století valčíku a polky.

VIDEO: Protančete výstavou Století valčíku a polky!

18. 4. 2013 | Finále výstavního cyklu Monarchie je ve víru tance! Národní muzeum zve do Českého muzea hudby na výstavu Století valčíku a polky. Výstava znějící v rytmu dvou proslulých společenských tanců představí taneční a hudební unikáty, jako originální rukopis nejslavnější světové polky českého původu Škoda lásky Jaromíra Vejvody nebo autograf polky z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany.

Do Náprstkova muzea dorazilo 2000 let staré božstvo!

17. 4. 2013 | Odborníci z Národního muzea se budou podílet na restaurování nově objeveného sousoší bohů Amona a Mut ze starověké Núbie. Sousoší bylo objeveno při 5. výkopové sezóně v súdánské lokalitě Wad ben Naga. Podívejte se, jak vzácné sousoší dorazilo do Náprstkova muzea!

Záchrana vzácného minerálu ze sbírek Národního muzea

12. 4. 2013 | Vzácná proustitová drúza, která je ve sbírkách Národního muzea již od roku 1820 a která byla darem císaře Františka I., se rozpadá vlivem degradací sulfidových fází. V Národním muzeu probíhá výzkum, který má za úkol zjistit příčiny degradace tohoto vzácného minerálu. Vědečtí pracovníci z Národního muzea a dalších institucí se po ukončení výzkumu pokusí navrhnout uspokojivé řešení, které by problém degradace vyřešilo.

VIDEO: Panoptikum provokovalo zvědavost a fantazii

9. 4. 2013 | V Národním muzeu – Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích se nachází zrestaurované figuríny z nejstaršího dochovaného panoptika na našem území.

VIDEO: Kočár Mylord dorazil do Národního muzea

14. 3. 2013 | Dvouspřežní čtyřmístný kočár Mylord dorazil do Národního muzea. S lehkým kočárem si stěhovací komando poradilo velmi rychle. Kočár mohou návštěvníci obdivovat v přízemí Nové budovy Národního muzea.

VIDEO: Masky z Národního muzea v masopustním průvodu

22. 2. 2013 | Masopustní masky z Hlinecka ožívají rok co rok na vesnických obchůzkách v období mezi Třemi králi a Popeleční středou.Tradice těchto obchůzek sahá až do 19. století.

Časná byla rána za císaře pána

6. 2. 2013 | Podívejte se na videospot k výstavě Monarchie, který se natáčel v prostorách Národního muzea.

Studenti si připomněli osud Jana Palacha

21. 1. 2013 | V Nové budově Národního muzea debatovalo přes 360 žáků z pražských i mimopražských škol s tvůrci filmu Hořící keř, který vypovídá o alarmujícím činu Jana Palacha a osudech jeho blízkých. Debata byla pokračováním vzdělávacího projektu Národního muzea „I zlo může mít pozlátko“.

VIDEO: spot k výstavě Po stopě Karla Maye

3. 1. 2013 | Na vlastní nebezpečí!