Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

4. 11. 2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.

VIDEO: Restaurátoři vrací krásu sochám na fasádě muzea

19. 10. 2016 | Zároveň se stavebními pracemi na rekonstrukci Historické budovy Národního muzea probíhá i restaurování její vnější sochařské výzdoby.

VIDEO: Jak probíhala expedice do mlžných lesů Peru

13. 10. 2016 | Práce přírodovědců Národního muzea se neodehrává jen v depozitářích a kancelářích. Důležitou součástí jejich činnosti jsou také výzkumy v terénu. Zoolog Jiří Moravec se například zúčastnil tří dobrodružných výprav do chráněných mlžných lesů v dalekém Peru.

Antropologové Národního muzea zkoumají kostru bojovníka

10. 10. 2016 | Již více než padesát let spolupracuje Národní muzeum s Archeologickým ústavem Brno na výzkumu lokality v Mikulčicích. Letos zde byl odkryt unikátní hrob "bojovníka" s mečem, jehož kosterní pozůstatky nyní zkoumají antropologové Národního muzea.

Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

23. 9. 2016 | Před pěti lety byla restaurována socha Jana Žižky z Trocnova stojící před Národním památníkem na Vítkově. Podle stanoveného plánu proběhla po uplynulých pěti letech kontrola stavu sochy. Ve videu ukážeme, jak revize probíhala.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20. 9. 2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.

Stopy po střelbě z roku 1968 rekonstrukce nezahladí

19. 8. 2016 | V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody.

Jaká tajemství ukrývají staré knihy?

17. 8. 2016 | Projekt „PROVENIO: Metodika výzkumu knižních proveniencí“, který byl podpořen z prostředků programu NAKI Ministerstva kultury ČR, probíhal v letech 2012-2015. Odborníci z Knihovny Národního muzea v jeho rámci prozkoumali zapomenuté osudy knih a jejich původních majitelů.

Pravěké korálky a jejich nesmrtelná krása

28. 7. 2016 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme skleněné korálky starší doby železné, které jsou typické svoji výraznou žlutou barvou a modro-bílými očky.

VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

15. 7. 2016 | Čištění fasády Historické budovy Národního muzea je v plném proudu. I když to zatím kolemjdoucí přes lešení a ochrannou plachtu nevidí, získává opět svou původní barvu.