Pravěké korálky a jejich nesmrtelná krása

28. 7. 2016 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme skleněné korálky starší doby železné, které jsou typické svoji výraznou žlutou barvou a modro-bílými očky.

VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

15. 7. 2016 | Čištění fasády Historické budovy Národního muzea je v plném proudu. I když to zatím kolemjdoucí přes lešení a ochrannou plachtu nevidí, získává opět svou původní barvu.

Deinstalace soch čtyř živlů z balustrády muzea

13. 7. 2016 | Dnes od proběhla deinstalace čtyř soch z balustrády Historické budovy Národního muzea. Sledujte vše s námi v přímém přenosu!

Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

8. 7. 2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.

Jak tkát na karetkách?

30. 6. 2016 | Tkaní na karetkových destičkách – karetkách – patří k velmi starým řemeslným technikám. Dnes jsme na základě Textilního workshopu, který proběhl pod vedením Viktorie Čisťakové a Lucie Broncové z Národního muzea, připravili video, ve kterém tento starodávný způsob tkaní představíme.

Plakáty letních olympijských her

24. 6. 2016 | Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea uchovává jednu z největších sbírek sportovních a tělovýchovných plakátů na světě. V současné době dosahuje počet těchto plakátů 9600 kusů. Některé z nich můžete vidět na právě probíhající výstavě Olympijský plakát v Národním památníku na Vítkově.

Jak vznikala výstava Retro?

16. 6. 2016 | Od pátku 17. června se dveře Nové budovy Národního muzea otevřou všem milovníkům starých dobrých časů. Jak výstava vznikala, jsme zachytili v našem videu.

Krásky na kolech ve výstavě Retro

16. 6. 2016 | Národní technické muzeum zapůjčilo na výstavu Retro historický automobil, motocykl a kolo. Zvláště automobil stojí za povšimnutí, neboť jde o malý sportovní vůz, ktreý je dnes sběrateli velmi ceněn.

Neviditelné figuríny

15. 6. 2016 | Výstava Retro je nejen pěknou ukázkou módy minulých let, ale přináší do České republiky zcela nový výstavní prvek. Jsou jím takzvané neviditelné figuríny, inspiraci pro ně čerpaly autorky výstavy v zahraničí. V našem videu restaurátorka Dana Fagová poodhalí jejich výrobu.

Co obsahovala schrána ukrytá na věži muzea?

12. 5. 2016 | Ve čtvrtek 12. května 2016 byla otevřela zapečetěná schránka z makovice lucerny na hlavní věži Historické budovy Národního muzea. Olověná schrána byla do makovice lucerny vložena při rozsáhlých opravách budovy roku 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov.