Oslav Dne české státnosti se zúčastnili krajané z celého světa

1. 10. 2012 | Národní muzeum se jako jeden z organizátorů slavnostního večera spolupodílelo na oslavě státního svátku, jehož cílem je udržovat, propagovat a oživovat tradice, na nichž je založena moderní česká státnost.

Ve čtvrtek 27. září 2012 se v  Národním památníku na Vítkově odehrál slavnostní večer v rámci projektu "Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012", který byl určen zejména krajanům. Ti se kvůli oslavám sjeli doslova ze všech koutů světa.

Oslav se kromě nich zúčastnili i další vzácní hosté, mezi kterými nechyběla ministryně kultury Alena Hanáková nebo 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Památník na Vítkově, který byl rekonstruován a rehabilitován Národním muzeem, přivítal i mnoho účastníků konference „Krajané a problém generací“, která probíhala 26. a 27. 9. v Nové budově Národního muzea.

V rámci programu večera vystoupily s hudebními a tanečními kreacemi renomované folklórní soubory Hlubina, Postřekov a Velička.

foto: folklorní soubor Hlubina

Zájemci si pak mohli prohlédnout expozice v Národním památníku Vítkov: Křižovatky české a československé státnosti, Laboratoř moci a výstavu Sportsmeni v zemích českých.

 

(dan)