Na vernisáži výstavy Rituály smrti šlehaly plameny

11. 11. 2014 | Další výstava z cyklu SMRT byla zahájena! Pod názvem Rituály smrti představí nejrůznější podoby rituálů spojené s umíráním. Podívejte se na video z veřejné vernisáže výstavy.

 

Výstava Rituály smrti v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 30. října veřejnou vernisáží. Návštěvníky čekal zábavný program v halloweenském duchu s názvem „Barevné nádvoří“, na kterém si mohli vychutnat ohňovou show, živou mexickou hudbu a spoustu dalších aktivit pro děti i dospělé.

Výstava Rituály smrti představuje různé podoby smrti a rozličný přístup k tomuto fenoménu v mimoevropském prostředí a nabízí srovnání napříč nejrůznějšími kulturními kontexty v časovém období od starověku až po současnost. Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají preparované lidské hlavy zvané tsantsy z Ekvádoru, lebka předka domodelovaná hlínou a zdobená lasturami z Nové Guinee, japonská plastika stařeny sedící u řeky Zapomnění nebo indická malba obřadu Satí, rituálního sebeupálení vdovy na pohřební hranici manžela. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout od 31. října 2014 do 20. září 2015.

 

KAM DÁL?

 

Smrt navštíví i Náprstkovo muzeum

Palackého mozek zůstává ukrytý v Národním muzeu

Smrt v Národním muzeu

(dan)