Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

22.03.2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.

Kabylové jsou Berbeři obývající severovýchodní oblasti Alžírska. Živí se především jako zemědělci a chovatelé dobytka. Jejich hlavním náboženstvím je islám, přesto však stále ctí zvyky svých předků.

Kabylové už před kolonizací Alžíru Francouzi žili v kamenných domech, pěstovali převážně ječmen nebo olivy a chovali ovce a kozy. Jejich sociální organizace byla založena především na příslušnosti k vesnici. Významnou roli u Kabylů hrály ženy. V kabylské společnosti se ženy realizují hlavně jako tvůrkyně nádherně zdobené keramiky. Podle některých teorií jsou ornamenty na keramice tajným jazykem, jehož znalost si ženy předávají z matky na dceru.

Tradičním ženským oblekem je "taquendurt" dlouhý vlněný oděv s úzkým výstřihem na hrudi. V zimních měsících si kabylské ženy oblékají "akhellal", plášť, který se na ramenech spíná dvěma zdobenými sponami. Vdané kabylské ženy si vlasy schovávají pod závoje, na které si připínají čelenky. Jedna taková členka je uložena ve sbírkách Náprstkova muzea. Kabylové své šperky zdobí modrou, zelenou, žlutou a červenou barvou. K jejich výrobě využívají především stříbro a mořský korál.

V posledním desetiletí usilují Kabylové o samostatnost. Loňského dubna vztyčili členové prozatímní kabylské vlády nově ustanovenou vlajku na náměstí v Paříži. Tento symbolický akt je dalším krokem ke kabylské autonomii.

Fotografie. Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea. Zdroj: Národní muzeum

 


 

Kam dál?

Šamanská výbava A. V. Friče

Video: Afrika plná masek - I. díl

Tajemná moc afrických fetišů

(EK)

Mimoevropské kultury