Jindřich Štreit: fotograf smrtelných slastí

05.06.2015 | V tomto videu se představí fotograf Jindřich Štreit, jehož fotografie mohou návštěvníci spatřit na výstavě Smrtelné slasti.

V krátkém povídání Jindřich Štreit prozradí mnohé o fotografiích, které se objevily na výstavě Smrtelné slasti, která pojednává o problematice závislostí. Tematika alkoholu či drog mu není, z profesionálního hlediska, nijak cizí. Dokumentární fotografie zachycující tato kontroverzní témata totiž fotí už od konce devadesátých let.

Jak se jeho fotografie vůbec do Národního muzea dostaly? Jindřich Streit se totiž zná s autorkou výstavy Pavlínou Vogelovou, se kterou se již dřív seznámil prostřednictvím svých fotografií. A právě ta si na Jindřicha Štreita vzpomněla, když padl návrh vytvořit výstavu o smrtelných slastech. Z fotografových knížek pak autorka výstavy vybrala ty nejvhodnější snímky pro výstavu.

Fotograf  také prozrazuje, jak obtížné je vytvořit dobré dokumentární fotografie, a jak dlouho jemu samotnému trvalo, než se dostal mezi jedince na okraji společnosti, kteří jsou na drogách.

Výstava sice není přístupná pro mladší 18 let, ale samotné fotografie vznikaly za účelem poučit ty nejmladší generace o nebezpečnosti alkoholu, cigaret a drog.  Rozhodně to ale neznamená, že by poselství, které fotografie nesou, neoslovily i ty dříve narozené. Při některých snímcích Jindřicha Štreita totiž doslova mrazí v zádech.

Výstava Smrtelné slasti bude veřejnosti zpřístupněna v Nové budově Národního muzea až do 21. 6. 2015.

Podlesí


 

Kam dál?

Výstava Smrtelné slasti ukáže, jak lehké je podlehnout

VIDEO: Výstava Smrt ukáže podoby života a odcházení

VIDEO: Vypravte se na Onen svět

 

(EK)